Водойми Київщини можуть перетворитися на великий «казан рибної юшки»
Через велику спеку знижується вміст кисню у воді, збільшується утворення вуглекислого газу та сірководню, підвищується вміст у воді заліза, азоту, амонію та ін. Крім того, змінюється склад фіто- та зоопланктону, відбувається зміщення біологічних сезонів у часі. Саме зміна температурного режиму водойми є головним чинником, який впливає на ранній ембріогенез риб.
За спостереженнями Київського рибоохоронного патруля температура води у Київському та Канівському водосховищах становить 26-29°С. Наразі вже зафіксовані непоодинокі випадки загибелі риби та інших водних біоресурсів, а також масове цвітіння води. Більше того, за даними синоптиків температура повітря буде триматися високої позначки ще досить довгий час. Нажаль при температурі води понад 30°С слабшає фотосинтез, а при 28°С гине або знаходиться в пригніченому стані зоопланктон і бентос, що є кормовою базою риб. Процеси життєдіяльності більшості риб пригнічуються вже при температурі води 26-30°С.
"Досить важко уявити, що можна вдіяти в цій складній ситуації, враховуючи її глобальні масштаби", - прокоментував начальник Київського рибоохоронного патруля Володимир Мухін.