10.07.2018
Альона Ткаченко 0
Час ніколи не стоїть на місці. Технології йдуть вперед, людство розвивається, світ постійно змінюється. Здається, що залишається незмінним – це сміття навколо нас. Щорічно жителі України викидають понад 11 млн кубометрів побутових відходів, які займають приблизно 260 тис. га, а в середньому кожний українець в день викидає близько до 3 кг. Проблема скоріше не в самому смітті, а в тому що в Україні так і не навчилися його правильно сортувати та утилізувати. Побітові відходи отруюють землю, воду, природне середовище та, зрештою, ми наносимо шкоди власному здоров'ю.
Тема відходів знову не полишає село Крюківщину. Сміттєвий полігон Києво-Святошинського району продемонстрував байдужість місцевої влади щодо вирішення проблеми, яка загрожує здоров'ю та життю людей. Про це зауважив Сергій Єлєнін, адвокат, правозахисник, керуючий партнер юридичної фірми "Імператив плюс", який детально вивчив проблематику не лише Крюківщинського полігону, а й по всій Україні загалом.
Все почалося ще у 2016 році на сміттєзвалищі, який розташований поруч Крюківщиною, але підпорядковується та Тарасівській сільській раді, в лічених метрах від житлових будинків, а також бази відпочинку та займає площу понад 20 га.
Громада села помітила, як до полігону почали прибувати вантажівки з відходами зі Львову після трагедії на Грабовському сміттєзвалищі, хоча їх мали відвозити на завод «Енергія». Транспорт зі сміттям їхав без всяких документів і дозволів.
Активісти, а це були переважно мешканці масиву Оришки, чергували і вдень, і вночі, не пропускаючи жодної автівки, слідкуючи за перебігом подій. Завдяки плідній роботі та єдності, проблема полігону набула широкого розголосу. Були надіслані звернення та зібрані підписи до Міністерства екології, Києво-Святошинської РДА Крюківщинської сільської ради та до Національної поліції.
Історія даного полігону твердо побутових відходів (ТПВ) та сміттєзвалища починається ще з 80 років ХХ століття, проте вже в 2000-х роках були перші згадки про токсичність даного об’єкту та забруднення навколишнього середовища.
Деталі порушення норм чітко зазначені в Звіті ДУ «Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва», які були надіслані активною групою до міністерства в червні 2016 року.
За результатами комплексного дослідження щодо впливу ТПВ(сміттєзвалища) на умови проживання населення виявлено перевищення:
у повітрі: аміак(хімічна речовина, що при призначенні всередину засіб збуджує слизову оболонку шлунка і викликає блювоту, може спровокувати розвиток опіків стравоходу і шлунка), сірководню, кротонового альдегіду;
у грунті: концентрація ртуті перевищує допустиму норму (ГДК) у 5 разів; значне перевищення кадмію та хрому-становить загрозу підземним водоносним горизонтам. Кадмій спричиняє нестерпний біль у м’язах; деформації кісток та має властивість накопичуватися в тканинах та органах. Ртуть є "металом смерті", в організмі починаються незлічені незворотні процеси: головний біль, запалення ясен, нудота, випадіння волосся, порушення мови та пагубно діє на імунітет, і незначна інфекція може призвести до смерті;
у питній воді: кадмій перевищує ГДК (гранично допустима концентрація) у 12 разів, ртуть перевищує ГДК у 3 рази, нікель перевищує ГДК у 5,5 разів – така вода шкідлива для здоров’я людини. Нікель – це токсичний елемент, його розчини сполуки, які найчастіше потрапляють в організм з питною водою. Отруєння нікелем призводить до серйозних захворювань всього організму, дихальної системи аж летального результату.
За 170 метрах від сміттєзвалища розташовано підприємств харчової промисловості по розливу соків. Також приблизно в 400-х метрах знаходиться відоме озеро «Крючок», де відпочивають люди та ловиться риба. Озеро вже заражене від відходів, а вириті неподалік кар’єри отруюють фрунтові води та колодязі жителів села Крюківщина. Вже дослідили, що гігієнічні норми кадмію перевищують норму у 8 разів, що є неприпустимо.
У результаті спільних дій громади та представників влади села Крюківщина Києво-Святошинський РДА Київської області 7 липня 2016 року прийняла рішення стосовно припинення роботи полігону ТПВ, що знаходиться в селі Тарасівка. В подальшому планувалося залучення інвесторів та будівництво сміттєперероблюючого заводу. Обсяг реалізації сміттєпереробного заводу з урахуванням прибуткового податку за рік мав становити понад 17 мільйонів гривень.
Проте, Сергій Єленін розповів про зовсім інший розвиток сміттєзвалища та судову справу, яка тягнеться два роки. Полігон ТПВ біля Крюківщини - екологічна катастрофа, оскільки природне довкілля зазнало сильного негативного впливу від шкідливих речовин, а повітря - це суцільний сморід та порушує всі норми чинного законодавства ч.1 ст. 50 Конституції України, тому десятки місцевих жителів, які побажали отримати моральну компенсацію.
Оскільки даний полігон має безпосереднє відношення до структур місцевої влади, ним володіє Києво-Святошинська райрада, а керує Києво-Святошинське ПО ЖКГ, тому юристи визначили їх відповідачами в об'єднаному судовому позові. Однак замість того, щоб дозволити суду розібратися в даній ситуації, місцева влада стала всіляко відтягує і зриває судові засідання під різними приводами.
Сергій Єлєнін поділився деталями справи: “Ми подаємо в Києво-Святошинський районний суд. Суд відкриває провадження у справі. І тут Києво-Святошинська райрада подає скаргу про те, що ми порушили принцип територіальності - подали позов не до того суду. Процесуальне законодавство передбачає, що далі справа передається до Апеляційного суду, який повинен винести вердикт щодо дотримання територіальності. Але коли справа пішла на апеляцію і почалося її слухання, Києво-Святошинська райрада раптом вирішила не сплачувати судовий збір. Проходить ще місяць, суд розбирається в ситуації і повертає райраді апеляційну скаргу без розгляду, а справу повертає до суду першої інстанції для розгляду по суті. Але ми вже втратили 4-5 місяців. Потім аналогічну скаргу подає Києво-Святошинське ПО ЖКГ. І діє воно точно так: не отримують кореспонденцію і не сплачують судовий збір. В результаті відповідач виграє у нас ще 5-6 місяців. І так пройшов рік.”
За його словами, полігон продовжує негативно впливати на навколишнє середовище, туди намагаються нишком завозити сміття, очевидно комусь потрібно, щоб полігон продовжував функціонувати, бо це величезний тіньовий бізнес, на якому дуже часто заробляє влада, і тому вона безпосередньо зацікавлена саме в такому стані речей. А тим часом помирають від онкології люди, хворіють діти.