Новини
Всесвіт
Новини світу

Вчені знайшли міжзоряний пил в снігах Антарктиди


Астрофізики виявили залишки вкрай рідкісного ізотопу заліза в снігах Антарктики, який міг потрапити на Землю тільки з міжзоряного середовища разом з космічними променями або викидами сусідніх наднових. Значення «знахідки» для науки описано в журналі Physical Review Letters.

«Нам вперше вдалося знайти сліди «космічного» заліза-60 в снігах Антарктики, використовуючи прискорювачі часток і мас-спектрометри», – заявив Домінік Нолл з Національного університету Австралії в Канберрі.

Як пояснює Нолл, існує цілий ряд короткоживучих і вкрай рідкісних ізотопів різних елементів, які можуть виникати в ході термоядерних реакцій в украй специфічних умовах, таких як вибух наднової або в ході процесів, що відбуваються в ядрі і в зовнішніх оболонках вмираючих червоних гігантів. До них належить і залізо-60 – ізотоп з відносно коротким за космічними мірками періодом напіврозпаду, який становить 2,6 мільйона років. Цей рідкісний підвид металу утворюються тільки під час спалахів наднових і в ядрах червоних гігантів. Подібна особливість дозволяє використовувати залізо-60 в якості індикатора того, що в тій чи іншій частині Галактики в недавньому минулому стався спалах наднової.

В рамках дослідження полярники доставили в Німеччину п'ятсот кілограм свіжого снігу, видобутого в околицях німецької полярної станції Конен. Нолл і його команда розтопили сніг, пропустили його через серію тонких фільтрів, після чого вивчили ізотопний склад води і осаду за допомогою прискорювачів частинок і підключених до них мас-спектрометрів.

Як показали ці досліди, у зразках була присутня чимала кількість заліза-60, кілька десятків тисяч атомів, а також нікелю-60, кінцевого продукту його радіоактивного розпаду. З огляду на невеликий вік зразків снігу – менше 20 років, це означає, що міжзоряний пил продовжує падати на Землю прямо зараз.

Відкриття і аналіз зразків заліза-60 та інших «космічних» ізотопів, як сподівається Нолл, допоможе вченим дізнатися, як часто останки наднових «бомбардують» Землю та яку роль вони відіграють в хімічній еволюції Всесвіту і формуванні нових зірок і планет.