Вчені з’ясували, яким саме чином мікропластик шкодить рибам
Важливе дослідження, що доводить, що пластикове забруднення океану є глобальною екологічною загрозою.
За оцінками екологів щорічно в світовий океан потрапляє від 4,8 до 12,7 мільйонів тонн різних пластмас, більшу частину яких складають мікропластикові волокна (MF). Синтетичні волокна, які використовують для виготовлення текстилю (наприклад, одягу, оббивки і килимків), виділяють MF під час прання і регулярного використання. Лише одна футболка може втратити більше 1900 MF за прання. MF потрапляють у водне середовище, де вони накопичуються і впливають на біоту.
Дослідники знаходили мікропластикові волокна в організмах різних видів від зоопланктону до ссавців. Так, вони були знайдені у 60% макробезхребетних, у 49% берегових птахів і у різних риб. Окремі дослідження показали, що MF призводять до пошкодження порожнини рота у риб, включаючи садна епітелію, а також пошкодження кишечника.
Нове дослідження, що підготувала група вчених під керівництвом Девіда Хинтона з Університету Дьюка, зосередилося на впливі MF на зябровий апарат риб, кишечник і репродуктивній функції, повідомляє journals.plos.org.
Для дослідження вчені взяли 27 пар риб Oryzias latipes, яка метає ікру кожен день. Риби були розділені на кілька груп – дві з них помістили в акваріуми з високою кількістю мікроскопічних часток поліестеру та поліпропілену, ще одна – перебувала в акваріумі з чистою водою. У кожен акваріум експериментальної групи додавали 10 тисяч MF на літр води, з подальшим додаванням тисячі волокон на рибу в день.
Експеримент тривав три тижні, протягом яких дослідники щодня стежили за вагою риб, виробництвом ікри, споживанням і поглинанням мікроволокон.
В результаті експерименту з'ясувалося, що MF у великій кількості проходить через зяброву камеру і викликає гострі і хронічні реакції, зокрема пошкодження зябрових ниток (ламелей). Це може призводити до нестачі кисню, що робить риб вразливими перед хижаками і менш конкурентоспроможними при видобутку їжі. Також мікроволокна призводили до пошкоджень кишечника, формування аневризм в судинах і змін в клітинах епітелію.
Крім того, з'ясувалося, що самки Oryzias latipes виробляли більшу кількість ікри. Зміна кількості ікринок – поширений біомаркер ендокринних порушень у риб, що може говорити про вплив мікроволокон на ендокринні функції і репродуктивну систему.
Читайте також:
Найбільша прісноводна риба визнана вимерлим видом з вини людини
Експерти б’ють на сполох: у косметичних засобах знайшли небезпечний мікропластік
Мікропластик скрізь: в їжі, повітрі та питній воді, – ВООЗ