Новини
Всесвіт

Вчені з’ясували, що річки Марса були глибші і ширші, ніж на Землі


Аналіз двох сотень пересохлих русел марсіанських річок показав, що глибокі і широкі річки існували на поверхні Марса протягом несподівано довгого часу. Це робить історію зникнення води на цій планеті зовсім незрозумілою та загадковою, заявляють вчені в журналі Science Advances.

«Нам і так досить складно пояснити те, чому на Марсі існували озера і річки. Наше відкриття робить цю проблему ще більш незрозумілою. Виходить, що глибокі і широкі річки текли по його поверхні і через сотні мільйонів років після того, як поверхня планети остаточно «висохла»», – заявив Едвін Кайт з університету Чикаго, США.

За останні роки вчені знайшли безліч натяків на те, що на поверхні Марса в далекій давнині існували річки, озера і цілі океани води, що містили в собі майже стільки ж рідини, як і наш Північний Льодовитий океан.

З іншого боку, частина планетологів вважає, що навіть в античні часи Марс міг бути занадто холодним і сухим для формування океанів. Інші дослідники припускають, що вода на ньому була, але вона могла перебувати в рідкому стані лише за часів вивержень вулканів або після падіння великих астероїдів.

Нещодавно уявлення про «сухий» Марс похитнулися – вчені з'ясували, що за минулі 3,7 мільярда років він втратив цілий океан води, якої вистачило б для того, щоб покрити всю поверхню червоної планети океаном товщиною в 140 метрів. Куди пропала ця вода, вчені сьогодні намагаються з'ясувати, вивчаючи метеорити і фотографії русел марсіанських річок.

Кайт і його колеги несподівано поглибили цю загадку, вивчаючи високоякісні знімки двох сотень найбільших водних артерій Марса, отримані за допомогою камер зонда MRO. Аналізуючи ці знімки, вчені намагалися вирахувати швидкість руху води, глибину і ширину річок в різні епохи життя планети.

Всі ці параметри, як пояснюють планетологи, відображають те, які кліматичні процеси живили ці водойми, а також те, наскільки постійними і стабільними були ці річки. Ці особливості марсіанських водних артерій, в свою чергу, можуть пояснити те, як саме вони виникли і що привело до їх зникнення.

Для їх обчислення вчені скористалися однієї простої закономірністю, характерною як для марсіанських, так і земних річок – чим більше води переносить будь-яка природна артерія, тим більше слідів у вигляді наносів з гальки, піску, глини та інших відкладень вона залишає. Їх товщина, структура, розташування та інші властивості, в свою чергу, відображають те, чи текла річка постійно, наскільки глибокою і широкою вона була і як часто вона розливалася.

Ці виміри принесли масу сюрпризів. По-перше, виявилося, що марсіанські річки були в середньому ширші, ніж їх сучасні земні «кузини», і вони переносили як мінімум стільки ж води і «сміття», як і водні артерії нашої планети. При цьому вони не мали такої кількості рукавів, як стародавні ріки Землі до появи рослин, що вкрай несподівано і незрозуміло.

По-друге, вчені не знайшли ніяких натяків на те, що стабільні течії річок по поверхні Марса завершилося або слабшало після позначки в 3,7 мільярда років, коли, як вважали раніше планетологи, його клімат різко змінився, атмосфера зникла в космос і планета стала сухою і безжиттєва.

При цьому, що цікаво, ріки не ставали більш повільними або дрібними – їх довжина поступово скорочувалася, причому в деяких випадках вони, як припускають вчені, проіснували багато сотень мільйонів років після встановлення «сухої» епохи на Марсі. Більш того, Кайт і його колеги знайшли натяки на те, що річки могли періодично виникати на його поверхні і в останній мільярд років.

Великі обсяги води, як відзначають вчені, могли стабільно проходити через ці річки тільки в тому випадку, якщо клімат Марса за часів їхнього існування був досить теплим і для створення снігу, і для формування дощів. Як це було можливо без щільної атмосфери і великої кількості парникових газів, вчені поки не можуть сказати.

Все це, як вважає Кайт, говорить про те, що жодна існуюча модель клімату стародавнього Марса не відповідає дійсності і не може правдоподібно описати те, що реально відбувалося з його запасами води. Що саме сталося з планетою, ще тільки належить з'ясувати, підсумовують автори статті.

Нагадаємо, нещодавно NASA оприлюднило останню панораму, зроблену зниклим марсоходом.
Також стало відомо, що першою на Марс приземлиться жінка.