Новини
Всесвіт

Вчені вперше виявили екзопланету за допомогою радіохвиль


Новий метод дозволяє знаходити скелясті планети, подібні Меркурію, Венері, Землі та Марсу.

Як повідомляють в sciencealert.com, астрономи виявили екзопланету розміром з Землю на орбіті зірки GJ 1151, яка знаходиться всього в 26 світлових роках від Сонця. За основу нового методу вчені взяли взаємодію між магнітним полем Юпітера і його супутником Іо.

До теперішнього часу існувало два основних способи виявлення екзопланет. Транзитний метод допомагає знайти планету, коли вона проходить між своєю зіркою і Землею – це відбивається на світності зірки і розкриває нам місце розташування об'єкта дослідження. Метод Доплера або метод променевих швидкостей полягає в спектрометричному вимірі радіальної швидкості зірки, що має планетну систему.

Взаємодія між Юпітером і Іо цікава тим, що газовий гігант виробляє сигнатурне випромінювання на радіохвилях, які в основному поляризовані по колу і які можуть бути сильнішими на більш низьких частотах, ніж аналогічні довжини хвиль від Сонця.

Магнітне поле Сонця недостатньо сильне, а відстані занадто великі, щоб зробити аналогічний ефект від його взаємодії з планетами Сонячної системи. Але червоні карлики мають набагато більш потужні магнітні поля, які можна виявити.

Астроном Хариш Ведантам з ASTRON і міжнародна команда дослідників вирішили шукати низькочастотні радіохвилі з круговою поляризацією. Вони використовували дані дослідження, що були проведені з використанням LOFAR – телескопа в Нідерландах, який сканує небо на низьких радіочастотах. Вчені виявили кілька випромінювань, які відповідають червоним карликам.

Однією з таких зірок стала GJ 1151. Вона виявилася ідеальним кандидатом для подальшого вивчення. Чимало червоних карликів – особлив ті, що виявляються на радіохвилях – надзвичайно турбулентні. Вони наповнюють простір навколо себе зоряними спалахами, обертаючись дуже швидко або взаємодіючи із зіркою-супутником. GJ 1151 обертається вкрай повільно, роблячи лише один оборот за 130 земних діб. Крім того, вчені виключили наявність біля неї зірки-компаньйона. Натомість вчені знайшли планету біля зірки, розміром з Землю.

Точну масу цієї планети лише належить визначити, але вчені припускають, що це скелясте тіло, що робить оборот навколо своєї зірки кожні 1-5 днів. Вона досить близька до зірки і, ймовірно, не може бути потенційно придатною для життя. Проте ці висновки дають можливість використовувати даний метод для подальшого пошуку екзопланет.

Вчені зазначають, що транзитний метод і метод Доплера дозволяють виявляти в основному великі планети, на зразок Юпітера, Сатурна, Нептуна і Урану. Новий метод, навпаки, перспективний з точки зору виявлення менш масивних екзопланет, а значить, ймовірно, й більш придатних для життя.

Нагадаємо, нещодавно астрономи виявили «супер–Землю» лише за 90 світлових років від нас. Натомість студентка виявила 17 нових екзопланет: одна з них з них може бути придатною для життя.

Читайте також - астрономічний прогноз на березень: час милуватися супер-Місяцем і Венерою.