Новини
Екологія
Здоров'я
Повітря
Новини світу

Вчені стверджують, що забруднене повітря збільшує вірогідність зараження та смертність від COVID-19


Китайські вчені з’ясували ще 17 років тому, наскільки забруднене повітря робить віруси небезпечними. І тепер порівняли отримані дані з сьогоднішньою ситуацією у світі.

Вчені вважають, що віруси можуть зв’язуватися у повітрі з дрібнодисперсними забруднювальними частинками ( PM2.5 – PM10). Це сприяє збільшенню тривалості перебування вірусів у повітрі і поширенню на великі відстані. Крім того забруднене повітря стає одним із вагомих факторів наявності у людини хронічних захворювань, які значно ускладнюють видужування від будь-яких вірусів.

«Дихання брудним повітрям шкодить нашому здоров’ю і може створити основні умови, що різко підвищують ризик ускладнень та смерті від COVID-19», – пише Бес Гарднер на huffpost.com.

Дослідження про те, наскільки забруднене повітря може посилити небезпеку вірусу ГРВІ китайські вчені провели ще в 2003 році. І відповідь, яку науковці отримали тоді, наразі актуальна не лише для Китаю, але й для всього світу, де мільярди людей живуть із забрудненим повітрям.

Китайський вчений Зуо-Фен Чжан разом зі своєю командою, переглядаючи дані з п'яти різних регіонів, дійшли до виносновку, що хворі на ГРВІ, які живуть у найбільш забруднених місцях, вдвічі частіше помирають від цієї хвороби, ніж хворі в чистих районах.

«Ми виявили дуже сильну кореляцію між забрудненням повітря та смертю від вірусу», – заявив Чжан, епідеміолог з польової школи охорони здоров'я UCLA. – «Ефект мав місце не лише для рівня забруднення на момент спалаху, але й для рівнів – попередніх двох років. Це свідчить про те, що попереднє опромінення, ймовірно, порушило здатність людей боротися з хворобою».

Як зазначає науковець, хоча це було невелике дослідження, оскільки ГРВІ забрала набагато менше життів, ніж нинішня пандемія, отримані висновки, які, зважаючи на подібність захворювань, майже напевно стосуються і COVID-19.

«Це (забруднене повітря – ред.) пригнічує імунну відповідь на інфекції, вона фактично може завдати шкоди імунним клітинам», – сказав Аарон Бернштейн, тимчасовий директор Центру клімату, здоров'я та глобального середовища в Гарварді. – «Також воно має тенденцію до запалення в легенях, і запалення може заважати механізмам, які очищають збудників хвороби (включаючи віруси) з наших дихальних шляхів».

Тож, як висновок, забруднене повітря – це не лише проблема для китайських міст. Навіть у містах із значно чистішим повітрям забруднення підвищує рівень раку, діабету, серцево-судинних проблем, сильного легеневого синдрому та багатьох інших захворювань. Це означає, що у чималої кількості людей вже розвинулися хронічні захворювання, які різко підвищують ризик ускладнень та смерті, якщо вони заразяться коронавірусом.

«Люди, які живуть у місцях із більш забрудненим повітрям, ймовірність заразитися коронавірусом набагато вища, і якщо вони заразяться, шанси на одужання невисокі», – сказав Бернштейн. – «Звичайно, ще буде проведено окреме дослідження з вивчення COVID та якості повітря, аби краще зрозуміти як впливає цей чинник. Проте я буду дуже здивований, якщо виявиться, що забруднення повітря є проблемою».

Також вчені зазначають, що мова йде не лише про вплив забруднення на організм, як фактору посилення небезпеки пандемії. Вчені вважають, що віруси можуть зв’язуватися з частинками забруднення, дозволяючи їм довше перебувати у повітрі і, можливо, допомагаючи їм пробиватися в легені. Для прикладу, брудне повітря значно збільшило кількість руйнівної пандемії грипу 1918 року, збільшивши смертність на 10% у сильно забруднених американських містах порівняно з менш забрудненими.

Ми знаємо про те, що протиепідемічні заходи вплинули на чистоту повітря на планеті, як в Китаї чи Італії. Але, як зазначають вчені, це лише верхівка айсберга, адже чи мало інших джерел продовжують забруднювати повітря. Зокрема, мова й про спалювання – проблема, яка надзвичайно актуальна й для України. Нагадаємо, на сайті президента з’явилась петиція про введення 50 тисяч штрафу за спалювання трави.

«Густий дим має частинки і токсини, які пов'язані зі збільшенням захворюваності та смерті. Міністерство охорони навколишнього середовища Британської Колумбії тимчасово обмежило горіння, сказавши, що вплив диму може призвести до більш серйозних випадків захворювання на COVID-19», – заявив Майкл Брауер, професор із охорони здоров'я органів дихання та навколишнього середовища в Університеті Британської Колумбії, у Ванкувері.

Вчений також зазначив, що більш чисте повітря може допомогти «згладити криву» пандемії, зменшивши кількість пацієнтів, які потребують госпіталізації.

Нагадаємо, днями у Києві знову підвищився рівень забруднення повітря. А в ЦГО розповіли, концентрацій яких речовин перевищено в столиці.