Вчені розгадали таємницю 20-річної давнини: злиття двох зірок призвело до появи синього надгіганта
Розгадано таємницю вибуху у Великій Магеллановій хмарі.
Як повідомляють в Рhys.org, у 1987 році астрономи побачили вибух зірки у Великій Магеллановій Хмарі, одній з найближчих сусідів нашої галактики. На місці вибуху утворилася наднова, що отримала найменування SN 1987A.
Наразі астрофізики Інституту фізико-хімічних досліджень Японії (RIKEN) припускають, що вона могла виникнути в результаті вибуху синього надгіганта, утвореного при злитті двох зірок. Асиметрична природа цього вибуху може дати підказки, де шукати невловиму нейтронну зірку, народжену в цьому зоряному катаклізмі.
Рентгенівські та гамма-спостереження за SN 1987A показали, що в речовині, що вона викидала, були присутні великі скупчення радіоактивного нікелю. Ця речовина виникла в ядрі колапсуючої зірки, а потім стала відлітати від нього зі швидкістю понад 4000 км/с. Попередні симуляції наднової не змогли повністю пояснити, як цей нікель міг так швидко пересуватися.
Дослідники змоделювали асиметричні вибухи наднових зірок з колапсом ядра і порівняли їх зі спостереженнями SN 1987A, отримавши найбільш ймовірний сценарій народження наднової. У злитті брали участь червоний надгігант і зірка головної послідовності. Під час злиття велика зірка захопила речовину від меншого супутника, який по спіралі йшов всередину, поки не був повністю поглинений, утворивши синього супергіганта, що швидко обретається.
Моделювання точно відтворило прискорення скупчення нікелю разом з двома струменями викиду. Воно також може допомогти знайти нейтронну зірку, що сформувалася після катаклізму і до сих пір не знайдену дослідниками за 30 років пошуку.
Читайте також:
Астрофізики розкрили секрет блакитних надгігантів
Як виглядатиме вибух Бетельгейзе з Землі (4K-ВІДЕО)
Вибух однієї з найближчих до Землі зірки може перетворити ніч на день