Вчені прийшли до висновку, що перші гриби з'явилися значно раніше, ніж вважалося
Вчені відсунули вік грибів на 300 мільйонів років.
Міжнародна група вчених під керівництвом фахівців Брюссельського університету вивчала еволюцію грибів. Незважаючи на те, що ці організми відносяться до найдавніших на планеті – відомо про них до сих пір дуже мало.
Як повідомляють в advances.sciencemag.org, наразі ідентифіковано лише 2% видів грибів: їх важко знайти серед викопних зразків, а потім відрізнити від інших мікроорганізмів, адже скам'янілості грибів досліджують на основі морфології органічних залишків, витягнутих з гірських порід. При цьому застосовуються агресивні кислоти і кислі солі. Але такий метод завдає шкоди хімії органічних залишків і дозволяє провести тільки морфологічний аналіз, який має обмеження: ряд характеристик є загальним для різних гілок живих організмів.
До сих пір найдревнішими грибами вважалися зразки віком близько 460 мільйонів років. Тепер з'явився більш ранній приклад: залишки грибниці збереглися в породах, що відносяться до періоду 715-810 мільйонів років тому. Скам'янілості були знайдені на території сучасної Демократичної Республіки Конго і зберігалися в музеї. 800 мільйонів років тому місце знахідки було проміжною областю між водою і сушею. На думку вчених, грибний «прошарок» допоміг рослинам колонізувати поверхню планети 500 мільйонів років тому.
Автори застосували нові методи аналізу: спектроскопію з синхротронним випромінюванням, конфокальную, флуоресцентну і електронну мікроскопії. Це дозволило розглянути органічні залишки in situ, без хімічної обробки, і знайти сліди хітину – міцного з'єднання, яке міститься в клітинних стінках грибів. Також з'ясувалося, що організми були еукаріотамі, тобто їх клітини мали ядро.
«Це важливе відкриття дає привіт переглянути тимчасову шкалу еволюції організмів на Землі. Наступним кроком буде пошук ще більш древніх порід – адже там можуть бути сліди мікроорганізмів, які стоять біля витоків тваринного світу», – сказав Стів Бонневиль, координатор дослідження.
Нагадаємо, НАСА планує вирощувати бази на Марсі і Місяці із дивовижного метріалу: грибів.