Новини
Всесвіт

Вчені показали, яким був Марс три мільярди років тому

Вони припускають, що на Червоній планеті міг бути цілий океан.

Вчені показали, яким був Марс три мільярди років тому - зображення
Фото: G. Neukum, створене з використанням даних NASA / USGS / ESA / DLR / FU Berlin

Міжнародна команда дослідників з урахуванням відомих науці даних змоделювала кілька можливих сценаріїв історії Марса. Результати показали, що в давнину Червона планета могла мати великий поверховий океан, а також вологий і холодний клімат.

Робота дослідників була опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, а коротко про неї розповідає Phys.org. У своїй статті вчені описують теорію, яка пояснює можливі кліматичні умови на поверхні Марса, які існували в давнину.

Раніше інші дослідники прийшли до висновку, що на Червоній планеті раніше міг існувати поверхневий океан. На Марсі знайшли сліди існування річок, озер і струмків, і навіть цунамі. Проте існуючі кліматичні моделі із цими відкриттями не пов’язувалися.

У своїй роботі астрономи вперше спробували узгодити розрізнені та часто суперечливі дані. Моделювання показало, що такий сценарій можливий, але за певних умов. Як мінімум частково проблема розуміння кліматичної історії Марса знімається, якщо припустити, що близько трьох мільярдів років тому Марс мав вологий і холодний клімат. У цьому випадку, вважають дослідники, на Червоній планеті міг існувати океан, навіть попри низькі температури.

Таке було б можливим, якби в атмосфері Марса виявилося достатньо водню. Проведені розрахунки показали, що якби тільки 10% атмосфери складалися з водню, а решта – з вуглекислого газу, то цього б вже вистачило для створення невеликого парникового ефекту. Цей сценарій передбачає, що за таких умов марсіанський океан міг бути близьким до точки замерзання. Однак він не замерзав би завдяки механізму циркуляції, яка переносила тепло у разі випадання навіть невеликої кількості опадів.

Моделювання також вказало, що океан, якщо він існував, ймовірно, розташовувався у північній частині планети. Такого висновку вчені дійшли через наявність там масивного низовинного басейну. І там, як припускають вчені, великі масиви південних частин планети були покриті кригою.

Нагадаємо, нещодавно вчені виявили можливий двійник Місяця.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.