Новини
Буча
Російсько-Українська війна

Важливо зібрати всю можливу інформацію про цю війну, ‒ Ігор Бартків

Архівісти та краєзнавці, які пережили окупацію Бучі, змушені поєднувати свій особистий досвід і свої професійні обов’язки, аби задокументувати війну.

Важливо зібрати всю можливу інформацію про цю війну, ‒ Ігор Бартків - зображення

Начальник архівного відділу Ігор Бартків розповів про свій досвід перебування в окупованій російськими військами Бучі, пише Documenting Ukraine, проєкт, що документує події війни.

За його словами, з самого початку повномасштабного вторгнення співробітники Архівного відділу Бучанської міської ради щодня фіксували події на місці, фотографували, знімали на відео. Наразі вони каталогізують ці матеріали та надають інформацію журналістам, юристам, які розслідують військові злочини. Проте архівістам та краєзнавцям, які пережили окупацію Бучі, нелегко поєднувати свій особистий досвід і свої професійні обов’язки, аби задокументувати війну.

"Зараз усі ми працюємо над збором і каталогізацією інформації: переглядаємо фото, відео, журналістські матеріали. Ми самі проводимо опитування та записуємо свідчення очевидців. Моїм колегам, які теж пережили окупаційний досвід, все це переносити нелегко: вони часто плачуть або замикаються в собі. Зрештою, відразу після звільнення було чимало людей, які охоче розповідали і про ув’язнення, і про розстріли, але зараз я бачу, що багато хто вже не говорить нічого на ці теми, ніби намагаючись дистанціюватися від через що вони пройшли. Люди прагнуть про це забути", ‒

начальник архівного відділу Бучанської міської ради Ігор Бартків

Ігор Бартків розповів, що під час окупації не було ні мобільного зв’язку, ні світла, ні води, ні газу, тому їжу люди варили надворі, ділилися між собою провізією, хтось ходив шукати воду, хтось дрова. І, головне, що кожен намагався допомогти один одному та тваринам, які лишилися без господарів.

Під час окупації люди пережили страх, голод, втрату рідних, перебування у катівнях. За словами начальника архівного відділу, старосту села Бабинця Андрія Купраша двічі вивозили в ліс на розстріл, але завдяки громаді, яка стала на його захист, зібравшись біля сільської ради, його таки відпустили.

Також Ігор Бартків розповів історію багатодітної родини з Лісової Бучі, в якій коли запаси їжі майже закінчилися батько зі старшою донькою, попри небезпеку, був змушений піти на пошуки провізії.

"Він сказав своїй дитині, що вони збираються піти до мерії шукати їжу, і що його можуть убити, а її можуть зґвалтувати, але їхнє завдання було взяти в руки щось їстівне, тому що найменші діти не могли довше пережити голод. І справді їх зупиняли, обшукували, роздягали, але вони доїхали до місця призначення, отримали їжу і повернулися додому", ‒

начальник архівного відділу Бучанської міської ради Ігор Бартків

Також він розповів, як на власний телефон фотографував побачене на вулиці Вокзальній, де 27 лютого українські війська повністю знищили колону окупантів.

"Я сказав дружині, що йду шукати їжу, а насправді я фотографував. Якби вона знала правду, то ніколи б мене не відпустила. Я зняв, як людина вийшла з телефоном, щоб сфотографувати колону з технікою — і відразу була вбита. У мене навіть паспорта з собою не було, тільки документи, що я начальник архівного відділу. А ми з колегами по архіву потрапили під приціл окупантів. Пізніше мер Бучі розповів, що росіяни отримали списки учасників АТО і ходили від квартири до квартири, щоб їх знайти і, звісно, вбити. Якби вони знайшли мої документи, мене б одразу відправили "в підвал". Я не знаю, як би я витримав усе те. Сумніваюся, що вижив би", ‒

начальник архівного відділу Бучанської міської ради Ігор Бартків

У багатьох людей, які пережили окупацію в Бучі, змінився світогляд, вони переоцінили свої пріоритети та цінності, каже Ігорь Бартків. Люди захотіли жити, не відкладаючи все на чорний день. Адже нам дано лише одне життя — і ми повинні прожити його гідно. Та, головне, це не зломило людей і в кожному живе віра в Україну та ЗСУ.

"Я впевнений, що незабаром ми будемо святкувати нашу Перемогу", ‒

начальник архівного відділу Бучанської міської ради Ігор Бартків

Нагадаємо, в листопаді Associated Press у своєму розслідуванні розкрили подробиці масових вбивств у Бучі. За даними, на Бучанщині загинули щонайменше 458 людей.

Як повідомляв "Погляд", на Київщині відкрито понад 3 тис. кримінальних проваджень щодо вчинення воєнних злочинів.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.