Новини
Україна
Головні новини
Суспільство
Україна-суспільство

В Україні з 1 серпня запускають «касові апарати в смартфоні»


Фото: PIXABAY

Чи обов'язково підприємцям використовувати у своєму смартфоні програму «касовий апарат» і чи доведеться за неї платити?

Із 1 серпня бізнесмени замість традиційних касових апаратів зможуть використовувати програмні. Про це повідомляє «Економічна правда».

Програмний апарат від Державної податкової служби буде безкоштовним, а встановити його можна на смартфон, планшет, комп’ютер чи інший пристрій, який має ОС Android або Windows і під'єднаний до інтернету.

Утім, видання нагадує, що на початку липня голова податкової Олексій Любченко в одному з інтерв’ю заявив, що податкова робить все, аби програмні РРО запрацювали з 1 серпня, але ситуація складна.

«Я побачив, що сервера для прийому інформації немає, нормального програмного забезпечення теж. Той софт, який презентувало минуле керівництво – це дуже сира версія. З ринку ми отримали масу нарікань щодо фіскального чеку», – пояснив тоді Любченко.

За роз'ясненнями журналісти звернулися до заступниці голови податкової з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Наталії Калєніченко. Ось що вона розповіла.

— 1 серпня розпочнеться перший етап реформи — бізнес за власним бажанням може встановити програмний РРО на смартфон, планшет, комп’ютер, і використовувати такий пристрій в якості касового апарату (всі суб’єкти господарювання, яких закон зобов’язує проводити розрахункові операції за товари і послуги із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, з 1 серпня можуть за власним вибором перейти до застосування програмних РРО).

— 1 січня 2021 року розпочнеться другий етап – буде розширено перелік видів діяльності, для яких використання РРО (традиційних або програмних) буде обов’язковим. Також буде запроваджений механізм кешбек. На другому етапі РРО обов’язково будуть використовувати підприємці, які: 1) продають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і каміння; 2) продають старі товари в магазинах; 3) продають лікарські засоби, медичні вироби і надають платні послуги в сфері охорони здоров'я; 4) продають технічно складні побутові прилади, які підлягають гарантійному ремонту; 5) працюють як ресторани, кафе, ресторани швидкого обслуговування; 6) туристичні агентства, туристичні оператори; 7) готелі; 8) продають деталі та обладнання для автотранспортних засобів відповідно до переліку, який затверджується урядом.

— 1 квітня 2021 року почнеться третій етап – застосування РРО (традиційних або програмних) стане обов'язковим для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку ІІ, ІІІ та IV груп, незалежно від видів діяльності.

Непотрібно буде використовувати будь-які РРО платникам єдиного податку І групи, а також фізичним особам, що продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.

Як перейти на програмне РРО?

Заступниця голови податкової Наталія Калєніченко наголошує, що жодною нормою закону або податкового кодексу не відміняється застосування традиційних РРО. Суб’єкт господарювання сам обирає, який реєстратор використовувати: традиційний апаратний чи програмний.

Для переходу до застосування програмного РРО суб’єкту господарювання необхідно буде виконати такі дії:

✔ встановити (інсталювати) на пристрій програмний РРО;

✔ зареєструвати програмний РРО, направивши відповідну заяву до фіскального сервера ДПС;

✔ отримати у одного із кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг електронні підписи касирів та/або печатки суб’єкта для роботи на програмному РРО;

✔ направити повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих сертифікатів відкритого ключа, що будуть застосовуватись на програмному РРО.

Після цього можна здійснювати розрахункові операції із застосуванням програмного РРО.

Чим відрізняється програмний РРО податкової від РРО інших розробників?

На смартфон можна буде встановити програму від податкової (безкоштовну) або комерційну (платну). Програмні РРО податкової і РРО комерційних розробників повинні відповідати основним вимогам закону і відповідній постанові уряду, зокрема:

— забезпечення виконання ПРРО фіскальної функції через фіскальний сервер;

— робота у період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером;

— формування розрахункових документів, фіскальних звітних чеків та передача їх для реєстрації (фіскалізації) на фіскальний сервер ДПС;

— застосування КЕП, кваліфікованої електронної позначки часу при здійсненні розрахункових операцій і передачі даних про такі операції до фіскального сервера.

В той же час платні комерційні програмні РРО відрізняються від безкоштовного РРО податкової додатковими сервісними функціями: вони можуть надавати інструмент для інтеграції із внутрішніми (бухгалтерськими, складськими) програмами клієнта.

Скільки людей почнуть використовувати РРО?

Сьогодні 112 тисяч суб’єктів господарювання зареєстрували 305 тисяч РРО. В податковій очікують, що після 1 серпня близько 10% суб’єктів господарювання, які використовують класичні РРО, можуть замінити їх на програмні РРО.

З 1 квітня 2021-го РРО повинні будуть використовувати приблизно 782 тисяч ФОП — платників єдиного податку ІІ та ІІІ груп.

Хто розробляє програмне РРО податкової, скільки коштує і де зберігаються дані?

За словами Калєніченко, розробкою програмних РРО податкової займаються ТОВ «Програміка» та ТОВ «Інтелект-софт». «Зазначені компанії є підрядниками ДПС України, – розповідає заступник голови податкової. – Технічні вимоги до програмних РРО розроблено фахівцями ДПС, а технічні завдання - підрядними організаціями. Майнові права на програмні РРО належать ДПС».

Що далі?

Калєніченко стверджує, що протягом липня софт був суттєво доопрацьований, — сьогодні у ДПС виникає багато питань і застережень лише щодо офлайн-режиму роботи програмного РРО. Що стосується програмного РРО під iOS, то, за словами Калєніченко, додаток вже розроблений і встановлений для тестування на пристрої. Проте вона не називає приблизні строки релізу, оскільки зараз всі сфокусовані на запуску 1 серпня програмних РРО під Android і Windows.

«Ми хочемо розуміти, що ми стартанули 1 серпня, – каже податківець. – І потім ми вже постараємося цю версію зареєструвати в App Store і випустити. Сподіваємося, це у нас вийде швидко».

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що фотоапарати Olympus йдуть з ринку фототехніки: не витримали конкуренції зі смартфонами.