Новини
Україна
Культура
Київ

В Україні оцифрували 140 тисяч секретних справ часів окупації нацистами Києва


Оцифровку зробили Меморіальний центр голокосту «Бабин Яр» та архів Київської області в рамках проєкту «Імена».

Фото Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

Керівниця проекту «Імена» Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Анна Фурман розповіла, що процес відцифровування документів був трудомістким.

«Потрібно було кожну картку взяти, відсканувати, повернути назад. А це документи різних форматів, деякі з них складні, – пояснила вона. – Тепер дослідники, вчені, усі зацікавлені особи зможуть розширити рівень експертності в генеалогії, дізнатися якусь нову інформацію про своїх родичів».

Завдяки збереженню й дигіталізації цих документів будуть віднайдені зв’язки між людьми, персоналізована історія мешканців Києва.

«Ці документи окупаційної влади на території Києва періоду Другої світової війни були зібрані архівістами після вигнання нацистів з міста, – розповіла директорка Державного архіву Київської області Соф’я Каменєва. – Тут документи, що створювали під час діяльності органів німецької окупаційної влади: Київської міської управи, районних у місті Києві управ, районних та сільських управ на території Київщини, Київського та Білоцерківського гебітскомісаріатів тощо».

Майже всі документи окупаційної влади, які надійшли на зберігання до архіву, були несистематизовані та протягом багатьох років засекречені радянською владою. Доступ до них був заборонений. Лише із набуттям Україною незалежності вони надійшли на загальне зберігання.

Однак частина з них містила персоналізовану інформацію. Це списки мешканців Києва, трудові реєстраційні картотеки, переліки діячів культури та мистецтв, які проживають на території міста, списки абонентів Київської електромережі. Тобто доступ до цих документів був обмежений. І от через 75 років вони у вільному доступі.

Нещодавно "Погляд" писав, що у столиці проводять безкоштовні пішохідні екскурсії Kyiv City Travel.

Також ми розповідали, що в Україні створено військово-документальний фільм про бої на Донбасі.