Новини
Екологія
Новини світу
За кордоном

В ООН запропонували новий проект захисту Землі від масового вимирання


Це повинно врятувати десятки тисяч видів від вимирання.

Проект плану, опублікований у понеділок Конвенцією ООН про біологічне різноманіття, намітив шлях боротьби з кризою біорізноманіття. З неймовірною швидкістю вимирають не тільки рослини, але майже всі класи і групи тварин: ссавці, плазуни, земноводні, риби і навіть комахи. Інтенсивність, з якою відбувається цей сумний процес, дозволить у найближчому майбутньому вченим заявити, що планета знаходиться на порозі шостого масового вимирання. Виною тому – людський фактор на всіх фронтах: вирубка лісів, браконьєрство, антропогенні патогени, зміна клімату, надмірний вилов риби і закислення океану.

План ООН передбачає включення під захист 30% всієї суші і моря (а як мінімум 10% всієї території планети повинні опинитися під «суворим захистом») до 2030 року. Конвенція також звертає особливу увагу на необхідність боротьби з поширенням інвазивних видів і скорочення забруднення пестицидами і пластиком на 50%.

У звіті пишуть про те, що людська діяльність може знищити до мільйона наземних і морських видів, якщо нинішні тенденції збережуться. Згідно з даними трирічного дослідження, проведеного сотнями вчених, нинішні темпи вимирання в сотні разів вищі, ніж в середньому за останні 10 мільйонів років. Втрата біорізноманіття нерозривно пов'язана з глобальною зміною клімату, і вчені попереджають, що разом дві ці кризи є реальною загрозою для людської цивілізації.

«Щоб повернути назад катастрофічні зміни, що відбуваються в природі, країни всього світу повинні прислухатися до вчених, які попереджають, що для запобігання такого швидкого скорочення біорізноманіття будуть потрібні оперативні дії», – Сьюзен Кейсі-Лефковіц, член Ради із захисту природних ресурсів.

У проекті йдеться про те, що «урядам і людству необхідно визначити пріоритети і розподілити фінансові та інші ресурси, засвоїти для себе цінність природи і визнати ціну бездіяльності».

Головною метою на 20-30 років значиться прийняття термінових заходів для того, щоб вивести біорізноманіття на шлях відновлення в інтересах планети і всього людства. В рамках цієї мети ООН виділила 20 завдань, серед них – скорочення загроз світовій флорі і фауні, задоволення людських потреб за допомогою стійкого розвитку і розподілу вигод, застосування різних технік та інструментів для реалізації і популяризації всієї ідеї захисту біорізноманіття.

В окремому плані, опублікованому Конвенцією ООН про біологічне різноманіття міститься заклик до США внести свій вклад в припинення кризи шляхом інвестування 100 мільярдів доларів на захист зникаючих видів; створення 500 нових нацпарків і заповідників і надання «Закону про зникаючі види» колишньої сили.

Проект буде розглянуто майже 200 країнами на 15-му саміті з біорізноманіття, який пройде в жовтні 2020 року в Китаї.