В Офісі президента представили гарантії безпеки для України
Глава Офісу президента Андрій Єрмак та колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен презентували в Києві рекомендації щодо безпекових гарантій для України. Про це у вівторок, 13 вересня, повідомила прес-служба глави держави.
Ці рекомендації мають стати основою майбутнього безпекового договору під назвою "Київський безпековий договір" (Kyiv Security Compact). В основі представлених пропозицій – ідея створення коаліції гарантів безпеки України, яка має спиратися на систему угод, об’єднаних у межах спільного документа про стратегічне партнерство.
"Ми очікуємо, що Київський безпековий договір об’єднає основну групу країн-союзників та Україну. Ця група держав-гарантів може складатися зі США, Великої Британії, Канади, Польщі, Італії, Німеччини, Франції, Австралії, Туреччини, а також країн Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи", –
глава Офісу президента Андрій Єрмак
Також стало відомо, що Київський безпековий договір суттєво відрізнятиметься від Будапештського меморандуму 1994 року.
"Йдеться не про зобов’язання утримуватися від якихось дій, а навпаки – надавати все те, що потрібно Україні для забезпечення свого захисту", –
колишній Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен
Що передбачають запропоновані рекомендації?
Найсильнішою гарантією безпеки для України є її здатність захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання потужних Збройних Сил, здатних протистояти збройним силам та іншим воєнізованим формуванням рф.
Для цього потрібні багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабована передача зброї та розвідувальна підтримка з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою Європейського Союзу й НАТО.
Гарантії безпеки мають бути ствердними та чітко сформульованими; вони окреслюватимуть низку зобов’язань, узятих групою гарантів разом з Україною.
Договір об’єднає основну групу країн-союзників та Україну.
Пакет гарантій містить як превентивні заходи військового, фінансового, інфраструктурного, технічного, інформаційного характеру для уникнення нової агресії, так і заходи, які мають бути вжиті невідкладно у разі нового посягання на суверенітет і територіальну цілісність України.
Структура Київського безпекового договору передбачає повноцінний санкційний пакет проти країни-агресора, а також може містити додаткові компоненти, як-от угоди про забезпечення України сучасними системами ППО/ПРО, регіональні угоди про безпеку в Чорному морі тощо.
Гарантії безпеки не замінюють прагнення України вступити до НАТО. Це прагнення закріплене в українській Конституції і є суверенним рішенням України.
Також Україна прямує до членства в ЄС. Набувши його, вона зможе користуватися положеннями про взаємну оборону.
Загалом вважають, що членство в НАТО та Європейському Союзі значно зміцнить безпеку України в довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, в ISW заявили, що Україна вже переламала хід війни, прот бойові дії, найімовірніше, триватимуть і в 2023 році.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.