В НАСА оцінили взаємозв'язок між пожежами в Європі і таненням льоду в Арктиці
Площа крижаного покриву в Арктиці в літньому сезоні 2019 року скоротилася до мінімуму в 4,15 мільйона квадратних кілометрів, але природні пожежі та хвилі спеки в Європі не були причиною, стверджують фахівця НАСА.
«Аналітики супутникових даних НАСА і Національного центру даних по снігу і льоду (NCIDC) університету Колорадо Боулдер показали, що в 2019 році крижаний покрив досяг мінімуму в вересні і дорівнював 4,15 мільйона квадратних кілометрів», – йдеться в повідомленні.
Як пояснює НАСА, літо в Арктиці не супроводжувалося екстремальними метеорологічними явищами.
«Для прикладу, у 2012 році, коли було зафіксовано мінімум льоду в Арктиці, танення пояснювалось потужним циклоном в серпні, який зруйнував крижаний покрив і привів до танення. У 2019 ніяких екстремальних погодних явищ в Арктиці не було. Не дивлячись на те, що це було тепле літо в Арктиці (на 4-5 градусів вище норми), але ні пожежі в арктичній зоні, ні хвилі спеки в Європі не надали великого впливу на танення льоду», – наводяться в повідомленні слова дослідника морського льоду Валттері Мейєра.
Він пояснює, що на той час, коли сибірські пожежі набрали «обертів», в Арктиці сонце вже опускалося, тому сажа не могла «залучити» промені і сприяти таненню. Натомість, як зазначив експерт, хвилі спеки в Європі, навпаки, вплинули на локальне танення льодовиків в Гренландії.
Попри це, як уточнили в НАСА, крижана арктична шапка досягла в цьому році другого мінімального показника за історію спостережень з 1970-х років.