Новини
Екологія
Земля
Новини світу

В Арктиці тане вічна мерзлота і з'являються трав'яні «оазиси»


В арктичній зоні виявили оазиси високопродуктивних екосистем в місцях активного танення вічної мерзлоти.

Раніше місця з підвищеною біологічною продуктивністю рослинності вчені знаходили лише у висохлих озерах.

Про це повідомили вчені Томського держуніверситету.

«Поблизу селища Сьояха ми виявили горби з дрібними озерами між ними, вкриті буйною рослинністю, зі справжнім врожаєм трав вище, ніж у висохлих озерах», – кажуть науковці.

Спалах життя в тундрі стався через танення підземного льоду і подальшого нерівномірного просідання ґрунту. Вчені вважають, що підземний лід зачепили тоді, коли в цих місцях копали кар'єри для видобутку піску. Згодом порушена вічна мерзлота в процесі танення почала віддавати ґрунту мінерали, які містилися в глибоких шарах, що і збагатило ґрунт.

Нагадаємо, на думку вчених, до кінця ХХІ століття льодовики можуть зникнути з кількох гірських хребтів.

Після цього покрив з моху і лишайника, які були порушені через просідання, та родючість ґрунту сприяли активному проростанню насіння злаків і різнотрав'я, які по тундрі розносить вітер і тварини, – в оазисах з'явилися ромашки, кульбаби, полярні маки, кілька видів полини, злаків, осоки, хвощ і, навіть, верби.

На думку вчених, подібні точкові порушення можуть стимулювати не тільки розширення флори, а й урізноманітнити фауну –не виключено, що вже в найближчі роки в арктичній зоні з'являться тварини, для яких цей ареал не є типовим.

Нагадаємо, також у Гренландії зафіксували катастрофічне за всю історію танення льоду.