Новини
Екологія
За кордоном

В Антарктиді знайшли сліди стародавнього тропічного лісу


Південний полюс раніше виглядав зовсім не так, як сьогодні.

Вчені заявили, що знайшли докази існування тропічних лісів в рослинному матеріалі, знайденомуу в морському дні в західній частині Антарктиди. Вони запевняють, що крейдяний період від 145 до 66 мільйонів років тому був теплим періодом, протягом якого на Землі був парниковий клімат, а в Антарктиді була рослинність, повідомляють в Science Alert.

Вчені запевняють, що нове відкриття не тільки демонструє, що болотні тропічні ліси процвітали біля південного полюсу близько 90 мільйонів років тому, але і температура на планеті була вищою, ніж прийнято вважати. Такі умови, додають вони, могли бути створені тільки в тому випадку, якщо б рівень діоксиду вуглецю був би набагато вищим, ніж вважалося раніше, і в регіоні не було льодовиків. Так, середньорічні температури становили 12-13 градусів Цельсія, що, для прикладу, тепліше, ніж в сучасній Німеччині, а аналіз хімічних речовин, залишених фотосинтезуючими організмами, званими ціанобактеріями, показав, що температура води в океанах була близько 20 градусів Цельсія.

Вчені детально вивчили матеріали, які вдалося отримати з свердловини, що пробурили в 2017 році в морському дні біля льодовика Пайн-Айленд в західній Антарктиді. Це місце знаходиться приблизно в 2000 кілометрах від сьогоднішнього південного полюса. Отримавши зразки з глибин землі, вчені були здивовані: вони були заповнені ґрунтом з прадавнього лісу з корінням, спорами та пилком, що мають рослинне походження, включаючи хвойні дерева і папороті.

Команда вчених виявила докази наявності більше 65 різних видів рослин в знайдених матеріалах, дійшовши висновку, що ландшафт біля південного полюса був покритий болотистим хвойним тропічним лісом, подібним до того, який зустрічається сьогодні в північно-західній частині Нової Зеландії. Ці ліси існували від 92 до 83 мільйонів років тому.

На думку експертів, вивчення екосистеми Антарктики має величезне значення для розуміння минулих і майбутніх змін клімату на планеті.

Читайте також:
Супутник НАСА зафіксував танення 20% сніжного покриву Антарктиди
Антарктида ще досі випромінює радіоактивний хлор після випробувань ядерної зброї