"Усвідомлення": новий артоб’єкт у Києві вшановує воїнів тероборони та нагадує про шлях від страху до рішучості

Композиція складається з двох облич: одне перевернуте, що символізує страх і тривогу, інше — спокійне й зосереджене, уособлює внутрішню силу. Відвідувачі можуть взаємодіяти з артоб’єктом, згадати власні переживання початку великої війни та побачити, як страх поступово змінився на рішучість.
Інсталяцію створили в межах ініціативи "ОКО ЗА ОКО" — спільного проєкту мережі АЗК ОККО та фонду компетентної допомоги армії "Повернись живим". Скульптури стали подякою цивільним, які долучилися до оборони. Фонд підтримав ідею, а бізнес профінансував створення артоб’єкта.

"Разом з "Повернись живим" ми забезпечуємо військових зброєю, технікою, розвідтехнікою, автівками. Але ми розуміємо, що підтримка — це не лише про матеріальну допомогу. Ці скульптури — подяка всім представникам Сил територіальної оборони, хто в перші дні й досі за власним бажанням став і стоїть на захисті України", — зазначив віцепрезидент з маркетингу ОККО Василь Дмитрів.

"Вже багато років компанія ОККО є нашим стратегічним партнером. У березні 2023 року ми втілили проєкт для військових на 325 мільйонів гривень, а згодом — ще один на 400 мільйонів, забезпечивши озброєнням Сили територіальної оборони. Саме тоді й народилася ідея артоб’єкта. Разом ми створюємо пам’ять про тих, хто продовжує боронити нашу державу", — наголосив Олег Карпенко, заступник директора фонду "Повернись живим".

Ідею інсталяції розробляли поетапно: команда разом зі скульпторами обговорювала концепцію, шукала візуальні рішення та отримувала відгуки від військових. Зрештою вирішили створити не портрет окремої людини, а узагальнений образ, що передає емоції перших місяців великої війни.
.jpeg)

"Артоб’єкт відображає і мій внутрішній стан. Спочатку розгубленість. Ти не віриш в те, що відбувається, не хочеш це сприймати. Але в один день вирішуєш змінити своє життя. Ці скульптури уособлюють шлях від невизначеності до чіткого усвідомлення, що саме ти маєш робити для захисту країни", — поділився Ахтем Сеітаблаєв, режисер, актор та військовослужбовець ЗСУ.
Скульптури розташовані у сквері біля станції метро "Героїв Дніпра" — на півночі Києва, де у лютому-березні 2022 року проходила одна з важливих ліній оборони міста. Тут українські захисники й захисниці, зокрема підрозділи тероборони, стримували наступ російських військ.
Автори роботи — українські митці Єгор і Микита Зігури.

Одна з найвідоміших їхніх робіт у Києві — це скульптура "Єднання" на Дніпровській набережній. З початком повномасштабної війни вони співпрацюють із волонтерськими артспільнотами та звертаються до тем спротиву й внутрішньої сили. Серед їхніх проєктів — виставка "Мирне небо" у Франції та скульптура "Be Brave" у Києві.
Артоб’єкт "Усвідомлення" став прикладом співпраці бізнесу та громадського сектору для підтримки захисників та збереження пам’яті про боротьбу за свободу.
Вас також може зацікавити
В Ірпені встановили скульптуру "Супротив", присвячену захисникам міста-героя
24 серпня 2022 року в Ірпені відкрили перший в Україні пам'ятний знак Силам Територіальної оборони Збройних сил України. Його встановили на честь добровольців, які стали на оборону Ірпеня на початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України.

На другу річницю звільнення від окупації Ірпеня 29 березня 2024 року у сквері імені загиблого капітана поліції Сергія Близнюка відкрили монумент "ВОЛЯ", зроблений із залишків ракет ЗС РФ, які летіли на місто на початку повномасштабного вторгнення.

У Вишгороді на честь другої річниці повномасштабного вторгнення відкрили меморіал "Хрест Героїв". Меморіал присвячений воїнам, які загинули, захищаючи Україну, а також усім, хто продовжує боротьбу.
На Київщині створено "Маршрути пам'яті", які є частиною національного туристичного проєкту з вшанування пам'яті про трагічні події російсько-української війни та героїзму українського народу. Ці маршрути включають місця, що постраждали від російської агресії, та місця, де відбувалися важливі події, пов'язані з обороною та звільненням населених пунктів.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.