Новини
Новини Київської області
Культура

Унікальний ресурс Цифрова бібліотека «Київ» – у відкритому доступі


Раритетні видання завдяки новітнім технологіям можна переглянути й прочитати онлайн

Стародруки й раритетні видання з бібліотечних фондів працівники бібліотек не видають кожному бажаючому тільки через те, що людина вирішила погортати ту чи іншу книгу. Адже саме ці фоліанти, що пережили століття, вимагають спеціальних умов зберігання і використання, аби вони й далі продовжували подорожувати в часі. А старовинні видання з приватних книгозбірень навіть  навіть побачити не так просто, якщо, звісно, ви не входите в коло знайомих колекціонера.

Втім, нині завдяки новітнім технологіям раритетні видання стали доступними кожному завдяки унікальному проекту  Цифрова бібліотека «Київ». Це – колекція вибраних цифрових об’єктів з бібліотек, організацій, наукових установ, а також приватних колекцій про Київ, його історію, культуру, суспільне та економічне життя.

Цей Проект Громадського бюджету Києва, який іде під номером 679,  ініціювала у 2017 році директор Наукової бібліотеки «Києво-Могилянська академія Тетяна Чорна у співавторстві з директором Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки Києва Ольгою Романюк. Завдяки активній підтримці громадськості Києва та фінансовій підтримці КМДА Проект №679 Громадського бюджету м. Києва отримав позитивну оцінку експертів та набрав необхідну кількість електронних голосів. Торік було виділено 390 тисяч гривень на реалізацію проекту Цифрова бібліотека «Київ». та створення сучасної цифрової бібліотеки на базі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва.

Як зазначає Цифрова бібліотека «Київ», створення проекту було обумовлене необхідністю поширення інформації та забезпечення необмеженого вільного доступу до унікальних, цінних та рідкісних бібліотечно-інформаційних ресурсів Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва, Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» та інших установ-партнерів через створення Цифрової бібліотеки. Проект презентує всім історико-культурне надбання Києва, розповідає про місто та його видатних історичних представників. Оцифровані рідкісні та цінні видання з фондів бібліотек-партнерів, представлені на сайті Цифрова бібліотека «Київ», дають можливість ознайомитися та дослідити першоджерела історії, культури, інших галузей науки про Київ та його жителів, задовольняють інформаційні потреби вітчизняних та зарубіжних науковців, студентів, викладачів, дослідників, широкого загалу.

На сайті Цифрова бібліотека «Київ» можна знайти раритетні видання з різних галузей, а користуватися ресурсом комфортно завдяки зручним розділам –«Колекції», «Експозиції» тощо. Колекції на сайті Цифрова бібліотека «Київ» сформовано на основі сортування за видами оригіналів цифрових копій, серед них: Книги, Газети, Журнали, Ноти, Архівні документи, Листівки, Карти, Марки, Тривимірні об'єкти та інші колекції.Для кращого ознайомлення з містом є розділ «Цікаві факти про Київ»

Умови використання ресурсу прості. Користувачі мають розуміти, що права на копіювання та відтворення цифрових об’єктів з Цифрової бібліотеки «Київ» регулюються Законом України «Про авторські та суміжні права». Всі цифрові об’єкти, які представлено на сайті Цифрова бібліотека «Київ», належать до суспільного надбання. Використання та цитування будь-яких об’єктів, розміщених на сайті, дозволяється за умови зазначення джерела та прямого посилання на сайт проекту Цифрова бібліотека «Київ».

Є й певні обмеження, обумовлені логікою користування. Зокрема, заборонено вносити будь-які зміни у файл; створювати та поширювати перероблені копії, у тому числі копії, які містять будь-яку частину видання; поширювати файли з сайту Цифрова бібліотека «Київ» у мережі Інтернет на веб-сайтах, які пропонують платні послуги, на сайтах комерційних організацій, а також на сайтах, які містять рекламу; продавати фізичні носів, які містять файли з сайту Цифрова бібліотека «Київ»; розповсюджувати файли у складі будь-якої платної послуги.

За словами директорки Публічної бібліотеки  ім. Лесі Українки Ольги Романюк, на сайті викладені оцифровані книги, газети, журнали, листівки з 18 по початок 20 століття. Багатьма з них вже не можна користуватися в бібліотеці через їх стан, але завдяки цифровій бібліотеці переглянути їх можна з будь-якого куточку світу. Це унікальні видання про різні місцевості, святині, собори та домовласників Києва. Також ми підготували низку статей з бібліографією. Окрім бібліотек рідкісні експонати нам надали також з приватних колекцій.

«І це лише початок, надалі плануємо поповнювати колекцію, вже є домовленості з Національною історичною бібліотекою.  Велика частина бібліотеки представлена унікальними виданнями ХІХ ст. про історію київських святинь, учбових закладів Києва. Пізнавальними і надзвичайно цікавими є книжки про історію київського водогону та електричного трамвая. Є раритетні збірки прислів’їв та приказок, давньоруських казок, представлена «Украíнска абєтка» Гатцука Миколи від 1861 року. Також тут кожен може  вільно погортати  «Синопсис, или Краткое описание от различных летописцев, о начале славенскаго народа, о первых киевских князьях, и о житии святаго благовернаго и великаго князя Владимира, всея России первейшаго самодержца, и о его наследниках, даже до благочестиваго государя царя и великого князя Фёдора Алексеевича, самодержавца всероссийскаго» 1785 року видання,  а також дізнатися «Про херсонськи заробиткы, колы и якъ ихъ шукаты, и що коштуе туды достаться по зализній дорози або пароходомъ» від 1899 року.»

Організатори зауважують, що проект відкритий до участі для всіх зацікавлених у розвитку Цифрової бібліотеки «Київ». Для отримання детальної інформації можна звернутися до адміністратора.