“Український Букет Народів” стартував до Всесвітнього дня культурного різноманіття
Інноваційний проект допоможе громадам об’єднати різні соціальні та етнічні групи та створити Інтеркультурні путівники
Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку відзначається сьогодні, 21 травня. Цьому дню приурочений старт Проекту “Український Букет Народів – створення Інтеркультурних путівників з залученням громадян України різного соціального та етнічного походження”. Пілотними містами у впровадженні проекту стали Дрогобич, Лисичанськ, Кременчук та Мелітополь.
Практично в кожному місті живуть представники різних націй і народностей. Проект допоможе жителям громад відкрити для себе нові культури своїх міст та взяти участь в унікальному для України досліджені різноманіття, об’єднати різні соціальні та етнічні групи, налагодити та підтримати культурне розмаїття, зруйнувати стереотипи в середині суспільства, забезпечити дотримання культурних прав громадян та спільнот.. А громадський сектор отримає змогу розширити та підсилити коаліції організацій, що займаються розвитком громади та опікуються інтеркультурністю. Бізнес отримає інвестиції шляхом розвитку туристичного потенціалу.
Як пояснюють організатори, на назву проекту –«Український Букет Народів» надихнули слова кримськотатарського громадського діяча Номана Челебіджихана: «Наше завдання – створення такої держави, як Швейцарія. Народи Криму представляють собою прекрасний букет, і для кожного народу необхідні рівні права і умови, бо нам йти пліч-о-пліч».
“Дуже символічно у Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку повідомити Україну стартувати з нашим проектом. Букет народів – це видимість групи в суспільстві, це самоідентифікація та повага інших до нашої культури, це захист культурних прав. Туристи, які подорожують Україною, а також мешканці зможуть більше дізнатися про культурне розмаїття регіонів України”, зауважує координаторка проекту Валерія Вашкевич:
Родзинка цього проекту полягає у використанні методу картування громади культурного різноманіття. Завдяки зібраним матеріалам під час такого картування заплановано видати інтеркультурний путівник, який підсилить інтеркультурний імідж міста, а також його туристичну привабливість та стане інструментом презентації кожної громади на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Друковані інтеркультурні путівники з’являться у бібліотеках, інформаційних центрах, культурних та освітніх інституціях, громадських організаціях та туристичних агенціях.
Вільний доступ до інтеркультурних путівників, результатів картування громад, медіа матеріалів, інтерв’ю та іншого контенту буде забезпечено через веб-портал “Український букет народів”. Методологія створення інтеркультурних путівників буде мультиплікована.
Роман Каць, регіональний координатор в Кременчуці: “Наш проект надзвичайно важливий для громади Кременчука, бо, як кажуть, у нас хороші люди погано об’єднані. Різні активісти, групи, ГО тусуються у своїх вузьких колах. А заходи в межах Букету Народів дозволять організувати актуальні дискусії у широкому колі різних зацікавлених осіб.”
Катерина Шнуренко, регіональна координаторка в Мелітополі: “Від проекту ми чекаємо розвитку міжкультурного діалогу, об’єднання і встановлення нових зв’язків”.
Амет Бакіров, регіональний координатор проекту в Дрогобичі. “По-перше, для мене проект – це моя подяка славному Дрогобичу за ту любов, яку я і моя сім’я отримали у 2014 році, коли ми змушені були переїхати з рідного Бахчисарая на материкову частину України. По-друге, дуже важливо, що ідея нашого національного героя Номан Челебіджихана жива і отримала новий імпульс, завдяки нашому проекту. По-третє, для мене особисто, дуже актуальна тема культурного розмаїття України, тому що питання ідентичності, на мій погляд – це і є Право Людини на свободу”, –
Ганна Рясна, регіональна координаторка проекту у Лисичанську: “Український букет народів” – це подія, якої наше місто потребувало 27 років. Завдяки проекту наша громада стане повноцінно згуртованою, культурно обізнаною».
Після завершення повного циклу проекту агенти змін з числа етнічних та соціальних меншин стануть амбасадорами міжкультурного діалогу та сприятимуть налагодженню добросусідства між мешканцями та представниками різних груп.
ДОВІДКА. Проект організовує Молодіжна організація “СТАН” за підтримки Українського культурного фонду. Співорганізатори проекту: Громадська організація “Молодіжна агенція з адвокації ромської культури “АРКА”, Громадська організація “Арекет”, Громадська організація “Культурний ді@лог”, Благодійна організація “Благодійний Фонд “MLT Museum PLUS”, Комунальний заклад “Лисичанський міський Палац культури”, Громадська організація “Кримська проектно-освітня платформа Q-hub”.
Контакти:
Валерія Вашкевич, координаторка проекту +380734882044, uabouquetofnations@gmail.com;
Роман Каць, регіональний координатор у Кременчуці +380960964980 sonykats@gmail.com;
Амет Бекіров, регіональний координатор у Дрогобичі +380978875983 ngoareket@gmail.com;
Ганна Рясна, регіональна координатора у Лисичанську +380950345217 miskijpalac1972@gmail.com ;
Катерин Шнуренко, регіональна координатора у Мелітополі +380977272012 mltmuseumplus@gmail.com.