Українські діти найменше вакциновані від смертельних хвороб
З 21 по 26 квітня в Європі та Україні триває тиждень імунізації. Імунізація є однією з найуспішніших і економічно ефективних заходів у сфері охорони здоров'я. Однак Україна у питанні імунізації пасе задніх, адже, за даними ЮНІСЕФ, найменший рівень охоплення імунізацією спостерігається саме серед українських дітей, повідомляє ООН.
Щорічно вакцини дозволяють запобігати від двох до трьох мільйонів смертей. У більшості країн Європи і Центральної Азії як мінімум 95 відсотків населення проходять трикратну вакцинацію від дифтерії, правця та кашлюку, а також від кору, проте багато дітей все ж залишаються без щеплення.
Тиждень імунізації покликаний підвищити рівень щеплення через інформування людей щодо процесів пов’язаних із імунізацією. Відтак, заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко – 22 квітня 2020 року підписав постанову «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірусної хвороби».
Раніше ми повідомляли, що Через пандемію мільйони дітей можуть пропустити вакцинацію від кору
Навіть під час пандемії COVID-19 не можна відмовлятися від імунізації проти кору та інших інфекційних захворювань. Пропуск планової вакцинації може обернутися спалахом небезпечних інфекцій. Про це попереджають у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ).
Директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ханс Клюгге підкреслив, що сьогодні ми живемо в безпрецедентні часи, коли кожен з нас покликаний внести свій вклад у профілактику поширення COVID-19. Інфекційні хвороби не знають кордонів. Їх жертвами стають жителі всіх країн, незалежно від рівня доходів або міцності систем охорони здоров'я. Так, коронавірус повністю змінив життя у всьому Європейському регіоні, де десятки мільйонів людей живуть в умовах самоізоляції вже протягом декількох тижнів. На сьогодні від ускладнень COVID-19 помело більше 191 тис. людей.
«У даний час наші і без того перевантажені системи охорони здоров'я не зможуть впоратися з новими спалахами інфекцій, які можна попередити за допомогою вакцин», – попередив глава Європейського бюро ВООЗ. В ЮНІСЕФ також попередили, що пропуск планової вакцинації загрожує спалахом хвороб. Зокрема в 2018 році першу дозу вакцини від кору в Європейському регіоні ВООЗ пропустили 527 тисяч дітей, а вже у 2019 році на кір захворіло понад 100 тисяч осіб. Тож всі повинні мати можливість пройти вакцинацію навіть у найважчі часи.
У свою чергу Віктор Ляшко зазначив: «Сьогодні світ направив свої ресурси на розробку вакцини проти COVID-19. Та за пандемією коронавірусної хвороби не варто забувати, що всі інші інфекційні хвороби нікуди не зникли, і вакцинація продовжує залишатися ефективним заходом профілактики».
У МОЗ поінформували, що впродовж січня-лютого поточного року в Україні зареєстровано понад 600 випадків кашлюку, близько 200 випадків кору, 20 випадків краснухи. Зважаючи на це та відповідно до постанови «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірусної хвороби», структурні підрозділи з питань охорони здоров’я Київської міської та обласних державних адміністрацій повинні організувати роботу закладів охорони здоров’я для безперервного здійснення заходів з імунопрофілактики, забезпечити суворе дотримання правил інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень у закладах охорони здоров’я.
Керівники медичних закладів, які проводять профілактичні щеплення, з метою зменшення кількості контактів, частоти відвідувань пацієнтами закладів охорони здоров’я, захисту пацієнтів та медичних працівників від потенційних ризиків зараження COVID-19, у постанові отримали необхідні рекомендації.
Також у медичних закладах повинне бути суворе дотримання правил інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень.
Зважаючи на карантин в Україні, всі пацієнти та медичні працівники під час проведення вакцинації повинні бути у медичних масках. Також важливо, аби діти та дорослі, які вакцинуються, не мали жодних ознак гострих вірусних захворювань.
«Важливо наголосити, що людям віком 65+, або у кого є хронічні захворювання, рекомендовано проводити вакцинацію від пневмококової інфекції. Саме ця інфекція провокує розвиток бактеріальних пневмоній. Що в умовах поширення коронавірусної інфекції є критичним фактором, – додав Віктор Ляшко.
Не забувайте, щороку у світі завдяки щепленням вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів, за оцінкою ВООЗ. Захворюваність на поліомієліт вже знизилася на 99%. Також знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк і краснуху, а показник смертності від кору знизився на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася у понад 13 разів.