Новини
Україна
Культура
Дати
Подорожі
За кордоном

Українська культурна дипломатія почалася зі «Щедрика»


1919 року за ініціативи Голови Директорії УНР Симона Петлюри Українська Республіканська Капела, під керівництвом Кошиця розпочала своє закордонне турне для промоції ідеї культурного й політичного суверенітету України на міжнародній арені.

Найпопулярнішою різдвяною мелодією на планеті Земля є «Щедрик» українського композитора  Миколи Леонтовича. В Америці це відома різдвяна пісня Carol of the bells. Мелодія звучала у не менш відомому фільмі «Один дома», але, вочевидь, не всі глядачі знали, що це – саме творіння Леонтовича . Втім, сам Леонтович не дуже високо цінував свою творчість. І кроли  24 березня 1919 року Українська Республіканська Капела, організована Музичним відділом Головного управління Мистецтв та Національної культури Української Народної Республіки, виїжджає для артистичної подорожі по Західній Європі, її керівник Олександр Кошиць узяв «Щедрика» в репертуар практично без дозволу композитора.

Майже детективна історія про гастролі й тріумф «Щедрика» викладена істориком Володимиром В’ятровичем в одному з випусків  відеопроєкту Українського інституту національної пам’яті (УІНП) «ІстФакт».  

Українська Республіканська Капела, або, як її ще неформально називали, Нова «культурна» чи «закордонна армія» Петлюри, мала прорвати російську інформаційну блокаду в Європі і презентувати світовій спільноті унікальну українську культуру. 1919 року гастролі почалися з Праги, де 11 травня у Національному театрі Праги Українська Республіканська Капела представляє прем’єрний концерт.

«В програмі виступу чеський, словацький та українські гімни, колядки та народні пісні в обробці видатних українських композиторів. Хор вперше на світовому рівні виконує хорову композицію «Щедрик» в обробці українського композитора Миколи Леонтовича. Свідками європейської прем’єри твору Леонтовича стають колишній Голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський, колишній міністр закордонних справ Дмитро Дорошенко, голова Надзвичайної дипломатичної місії УНР у Празі Максим Славінський та інші українські й чеські діячі. «Їх було 80 осіб, і нам довелося організовувати для них гідні умови. Домовитись про виступи. Співаки знайомили Чехословаччину з українськими піснями і народною творчістю. Капелу надіслала Директорія з пропагандистськими цілями», — згадував Максим Славінський. Виступ Капели в Чехословаччині мав шалений успіх. Диригент найвідомішого чеського хору в Європі «Глагол» Ярослав Кржічка відзначав: «Українці прийшли і перемогли. Я думаю, що ми мало про них знали і тяжко кривдили, коли несвідомо і без інформацій з’єднували їх проти волі в одне ціле з народом московським. Саме наше бажання «великої і неподільної Росії» є слабим аргументом проти природи цілого українського народу, для якого самостійність є всім, як була колись і нам».

Завдяки гастролям Української Республіканської Капели Олександра Кошиця «Щедрик» Миколи Леонтовича здобув популярність у світі. Пізніше у 1936 році Пітер Вільховський створив англійський текст різдв’яної пісні «Carrol of the bells», йдеться у випуску «ІстФакту». 

Українська Республіканська Капела провела на світових гастролях білтше п»яти років, відвідавши 17 країн світу, понад 200 міст на трьох континентах, На понад 600 концертів у світових музичних центрах побували тисяч слухачів.. Професор Михайло Грушевський пвідгукнувся про культурну ініціативу Уряду УНР: «Я не музикант і не уявляв собі, що наша пісня може робити таке сильне враження на чужинців. Визнаю, що така подорож нашого хору цілком себе оправдовує».

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2019 році» внесено відзначення 100 річчя з часу створення Української капели і започаткування культурної дипломатії УНР.

Фільм, присвячений витокам укранської культурної дипломатії й "Щедрику" можна переглянути за посиланням.

Джерело

Фото з відкритих інтернет-ресурсів