Новини
Україна
Здоров'я

Україна попереду всієї Європи за чисельністю хворих на кір


Що спільного між Україною, Демократичною Республікою Конго (ДРК), Ліберією, Мадагаскаром та Сомалі? Це країни, де найбільше зафіксовано випадків захворювання на кір. У Європейському ж регіоні ВООЗ за кількістю випадків кору Україна взагалі посідає перше місце. З початку року і до 5 листопада у нашій країні було зафіксовано 56 802 випадки захворюваності. За Україною зі значно меншими цифрами йдуть Казахстан (10 126), Грузія (3904), Росія (3 521), Туреччина (2 666) і Киргизстан (2 228).

Україна попереду всієї Європи за чисельністю хворих на кір

Чому ж так відбувається, що лише в минулому році у світі померло 142 тисячі чоловік, незважаючи на те, що захворюванню на кір легко запобігти вакцинацією. А все через дезінформаційну кампанію у соцмережах про наслідки щеплень, вважають у ВООЗ. Це дає свої «плоди»: все менше дітей отримує життєво необхідні вакцини.

«Ми опинилися на шляху, який веде нас абсолютно не в тому напрямку. І це проблема не тільки 2018 року, – вже зараз, у 2019 році, кількість випадків зростає і до кінця року значно перевищить показник 2018 року», – стверджує Кейт О'Брайан з ВООЗ.

Для того, щоб не допустити поширення кору, щеплення повинні отримати щонайменше 95%населення. Сьогодні цей середній показник становить 86%, що все-таки краще рівня 2002 роки (72 відсотки), але явно недостатньо. . Повіривши дезінформації у соцмережах, батьки все частіше відмовляються вакцинувати дітей, в результаті зростає число захворювань на кір та смертей.

«Нам всім добре відомо, що ось уже 50 років існує безпечна, ефективна і доступна вакцина, що попереджає кір, – нагадала Кейт О'Брайан. – Щеплення вже отримали сотні мільйонів чоловік. Те, що сьогодні відбуваються спалахи кору і зростає число випадків зараження і смерті, – на нашій совісті, і головна причина такого стану справ в тому, що люди не вакцинуються».

Нагадаємо, що кір – це вірусне захворювання, яке дуже легко передається і особливо небезпечно для маленьких дітей. Симптоми з'являються на 10-12 день після зараження: це висока температура, нежить, кон'юнктивіт, кашель і невеликі білі цятки в порожнині рота. Через кілька днів з'являється висип – спочатку на обличчі і шиї, а потім і на всьому тілі. Причому пацієнт становить небезпеку для оточуючих за чотири дні до виникнення висипу і залишається заразним протягом ще чотирьох днів. Більшість хворих одужує через 2-3 тижні, але у багатьох розвиваються ускладнення, включаючи сліпоту, енцефаліт і серйозні респіраторні захворювання.

У ВООЗ закликають не піддаватися хибним чуткам, поширюваним в соціальних мережах, а спиратися на факти. А вони такі: щеплення від кору можуть викликати лише незначні і тимчасові побічні ефекти, наприклад, біль в руці або невелике підвищення температури. Серйозніші наслідки вкрай рідкісні – 1 випадок на мільйон. Не треба також забувати, що ризик побічних ефектів при вакцинації значно нижче загрози здоров'ю від самого захворювання. Кір, як і багато інших хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, може призвести до смерті.

Крім того, підкреслюють експерти, будь-яка ліцензована вакцина проходить ретельну перевірку в ході декількох фаз клінічних досліджень, а після схвалення вчені постійно оцінюють її ефективність і безпеку.

Джерело: ООН