Новини
Новини Київської області
Акції
Вишгород
Суспільство
Подорожі

У Вишгороді завершився унікальний річковий перехід


Човен-репліка «Добриня» зберігатиметься у Вишгороді до червня – тоді почнеться другий етап науково-дослідницької експедиції «Від «із варягів у греки» княжих часів до сучасної морської України»

Після шестиденного науково-практичний переходу річками Уж, Прип’ять та Дніпро з Коростеня до Вишгорода 18 квітня прибув Човен-репліка «Добриня», зроблений за лекалами тих, якими користувалися в Київській Русі.

Похід у рамках міжнародного наукового проекту «Середньовічні Балтія та Чорномор’я: матеріальна реконструкція торговельних зв’язків» та першої науково-дослідницької експедиції «Від «із варягів у греки» княжих часів до сучасної морської України» організований Громадською організацією «Асоціація ветеранів Військово-Морських Сил України» у співпраці з громадською організацією «Київське військово-історичне товариство» за підтримкою історико-культурного фестивалю «Добриня Фест», Вишгородської міської ради та Вишгородського історико-культурного заповідника.

Розпочався похід шість днів тому: як уже повідомляв «Погляд», з Коростеня до Вишгорода вирушило два човни-репліки –«Добриня» та «Фрам». Вони виготовлені в Олевську співробітниками Житомирської археологічної експедиції за технологіями і лекалами на основі видовбаних колод – так званих човнів-довбанок, які використовували наші предки десять століть тому. Керівник науково-практичного переходу – старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук  Андрій Петраускас розповів, що задум виник ще в 2006 році, в Коростені після археологічних робіт: дослідники зафіксували, що Коростенські знахідки не просто унікальні як археологічні знахідки, а й хороший матеріал для розбудови музею під відкритим небом, де, окрім усього, є збережені природні ландшафти. І оскільки це біля річки, сам Бог велів, щоб були човни. То ж з часом ідея знайшла втілення. Щоправда, піч час відтворення човнів довелось використати трохи сучасних матеріалів. Але ці човни дають повне уявлення про те, як відбувалися річкові походи тисячу років тому.

Першим етапом експедиції якраз і був перехід водами річок Уж-Прип'ять-Дніпро, а завдання переходу  – практично підтвердити існування прадавнього торговельного шляху "Із варягів у греки". І це було зроблено. Окрім керівника переходу, Андрія Петраускаса, у складі команди – Юрій Халімончук, Сергій Хоменко,  Вадим Антонюк, Анна Петраускене, Ігор Смагін. Також річковий перехід має серйозний супровід, адже має велике значення як безпека переходу та його учасників, так і фіксація всіх науково-дослідницьких моментів.

Судна пройшли 112 кілометрів водами поліських річок Уж, Прип'ять, Дніпро, щоб знайти відповіді на питання стосовно механізмів функціонування прадавнього торговельного шляху "Із варягів у греки". Протягом переходу здійснювались наукові спостереження та дослідження.

Практичний перехід по ділянці стародавнього маршруту "з варягів у греки" проходить під військово-морським прапором. Як зауважив керівник ГО «Асоціація ветеранів Військово-Морських сил України» Сергій Гайдук, цією Акцією висловлюється підтримка 24 військовополонених українських моряків та незаконно засуджених ветеранів ВМС України Володимира Дудку та Олексія Бесарабова.

До Вишгорода приплив лише «Добриня», «Фрам» поки що довелося залишити перед входом до Чорнобильської зони.

Церемонія зустрічі учасників відбулася на набережній Київського водосховища у Вишгороді. Багато вишгородців прийшли  привітати відважних дослідників, які здійснили нелегкий  перехід на веслах. Це був теплий і дружний прийом, учасники переходу ділились враженнями і емоціями.

Вишгородський історико-культурний заповідник також підготував сюрприз – пригостив учасників переходу обідом, що було дуже доречно після нелегкої дороги. Мандрівники висловили вдячність директору ВІКЗ Владі Литовченко та співробітникам заповідника за всебічну підтримку, а також подякували всім, хто доклав зусиль до того, щоб затишок рідної домівки вдалині від дому відчули всі учасники.

Отже, перший етап експедиції завершився. Наступний розпочнеться у червні.

А доти «Добриня» зберігатиметься у музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника поряд з експозицією довбанок і плоскодонок, які характеризують рибальські традиції Київського Полісся минулого століття.

За словами директора ВІКЗ, кандидата історичних наук Влада Литовченко, те, що човен знаходиться на тимчасовому зберіганні в музеї, є символічним. Бо «Добриня» дає уявлення про човни, якими користувались тисячу років тому, і має зацікавити всіх, хто цікавиться історією краю.  

Фото автора та Ольги Думанської