У Василькові мешканці будинку по вулиці Декабристів, 42 чекають на відбудову свого житла (ФОТО)
У лютому 2022 року до п'ятиповерхівки по вулиці Декабристів, 42 потрапила російська ракета. Житло визнали непридатним для відновлення. Будівлю довелося демонтувати.
На місці зруйнованого будинку зводять новий дев'ятиповерховий будинок на 96 квартир. За даними міської ради, там планують поселити 70 родин зі знищеної ракетою 5-поверхівки та сім'ї льотчиків і загиблих військових, які захищали Україну від російської агресії. Будівельні роботи почалися наприкінці 2023 року, але цього року вони зупинилися.
Про історію знищення житлового будинку через особисті спогади його мешканців та чому відбудову поставили на паузу - у нашому матеріалі.
На початку повномасштабного вторгнення Васильків одним з перших зазнав атаки російських військ. Метою ворога було захоплення стратегічного об'єкта - військового аеродрому, що дало б можливість оточити Київ. У місто зайшли російські ДРГ і 26 лютого вночі бої точились на вулиці Декабристів. Наступного дня російських десантників розбили, але Васильків та околиці продовжували обстрілювати. Внаслідок влучення російської ракети був зруйнований п'ятиповерховий будинок по вулиці Декабристів, 42.
"Спочатку було підозріло тихо і я розуміла, що колись ми за це розплатимося. І 28 лютого 2022 року ми розплатилися. Прилетіла ракета. Мене не було тоді вдома, я була у батьків через два будинки. Було чути, що прилетіло. У нас тоді в квартирі, де я знаходилася, вилетіло кухонне вікно, тому ми знали, що щось було. Я сиділа в інтернеті і там хтось написав, що горить будинок п'ятиповерховий та допоможіть врятувати маму. Наскільки я знаю, потім ця жінка померла. І я дізналася, що горить 5-поверхівка і потім номер будинку. Звичайно, ми усі були у жахливому стані. Я хотіла піти туди ближче. У нас були склопакети, через які було видно, що горить. Але, була комендантська година, постріли і я не стала туди бігти" -
Анна Мартиненко, мешканка будинку.
Анна Мартиненко змогла потрапити до свого будинку лише зранку. Вона відразу побігла перевірити свою квартиру. Жінка вже не сподівалася побачити своє житло, але їй пощастило, на відміну від інших мешканців.
"Прилетіло якраз у наш стояк. У нас було чотири квартири, прилетіло під те, що поряд зі мною. Четвертий і п'ятий поверх, це мій - залишились більш-менш цілими і навіть не згоріли. А ті, які були у нашому під'їзді дві інші, згоріли повністю. Так що мені пощастило, це було диво. Я пам'ятаю у нас був підвал у будинку і всі думали, що доведеться там ховатися. Так ось підвал почав горіти першим. Так що добре, що туди ніхто не пішов. Це була би братська могила" -
Анна Мартиненко, мешканка будинку.
Востаннє жінка знаходилась біля будинку 1 березня 2022 року. Вона встигла забрати деякі речі та евакуювалася із небезпечного міста. Після деокупації Київщини пятиповерхівку визнали непридатною для експлуатації та демонтували. У 2023 році Васильківська міська рада та польський державний холдинг Polimex підписали меморандум про співпрацю. Замість п'ятиповерхового будинку запланували побудувати дев’ятиповерховий на 96 квартир. У новій багатоповерхівці мають поселити 70 родин зі знищеної 5-поверхівки та сім'ї льотчиків і загиблих військових, які захищали Україну від російської агресії.
"Були збори, місцева влада нас зібрала і повідомила, що інше дадуть воїнам, ми ж не будемо проти цього" -
Анна Мартиненко, мешканка будинку.
Згодом, замовником будівництва виступила Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області. А підрядником будівництва стало ТОВ "ГОРБУД", з ним уклали відповідний договір.
Станом на травень 2024 року року за повідомленням керівника Служби відновлення і розвитку інфраструктури у Київській області Руслана Ничіка - на об'єкті завершилися роботи з влаштування монолітних конструкцій підвалу та вертикальних елементів першого поверху. Тривали роботи з гідроізоляції та утеплення зовнішніх стін підвалу. Однак, згодом будівельні роботи зупинилися.
"Десь у травні цього року вийшла якась поправка до Податкового кодексу і тепер від забудовників вимагають повернути ПДВ, яке вони говорять, що сплачували. В результаті вперлися одні та інші, і ось зараз ніхто нічого не будує" -
Анна Мартиненко, мешканка будинку.
Мешканці будинку писали листи у різні державні установи. Проте, поки ніякого результату немає.
"Справа застрягла у міській раді, наскільки мені відомо. 24 липня було якесь зібрання забудовників і там були депутати, народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк, ще хтось. І вони обговорювали це питання. Але поки нічого не чути" -
Анна Мартиненко, мешканка будинку.
За словами начальниці управління ЖКГ, будівництва та благоустрою Васильківської міської ради Валентини Савчук - будинок зводили досить швидкими темпами, а потім у Службі відновлення помітили проблему і все зупинилося.
"У зв'язку з тим, що у бюджетному кодексі прописано і є пункт про те, що відновлення відбувається без сплати ПДВ. Тому проєкт розроблений з ПДВ, виконавці за договором мали отримати розрахунок з ПДВ, На якомусь етапі виявили про те, що буде без ПДВ. Тому виконавці і переможці припинили роботи у зв'язку із тим, що вони не погоджуються працювати без ПДВ.
Зараз ми передали повноваження Службі відновлення, ми зідзвонювалися і нам сказали, що зараз проходить коригування проєктно-кошторисної документації. Я запитала чи вирішено щось із ПДВ, бо це головна проблема і виконавцю потрібно повернути досить суттєву суму і виконавець не хоче цього робити. Але, на державному рівні майже вирішено це питання і має відновитися будівництво" - Валентина Савчук, начальниця управління ЖКГ, будівництва та благоустрою Васильківської міської ради
У Васильківській міській раді повідомили, що говорити по розподіл житла поки зарано.
"Погляд" звернувся з інформаційним запитом до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області. Раніше в Агентстві відновлення повідомляли, що не мають стосунку до майбутнього розподілу житла. Надав відповідь на інформаційний запит заступник начальника з розвитку доріг Олексія Колос.У листі він нічого не написав про призупинення будівництва. Натомість повідомив про роботи, які виконані на сьогоднішній день.
"На об’єкті підрядною організацією виконані підготовчі роботи, здійснено влаштування котловану, випробувальних кущів паль та проведені їх випробування, влаштоване пальове поле та фундаментна плита, зведені монолітні стіни та перекриття цокольного поверху, а також розпочато влаштування колон та стін першого поверху в монолітному каркасі" - Олексій Колос, заступник начальника з розвитку доріг Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області.
Після завершення будівництва багатоквартирного будинку та введення його в експлуатацію, новозбудовані квартири будуть передаватися на підставі порядків, розроблених центральними органами виконавчої влади.
Служба буде діяти в межах своїх повноважень та з урахуванням порядків.
А поки жителі будинку лише мріють про повернення додому. Вони перебувають за кордоном, у своїх родичів, знімають житло, а деякі навіть змушені мешкати у гаражі.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Спеціально для "Вікна Відновлення".
Нагадаємо, на Київщині за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії відбудовують черговий житловий об’єкт. Це багатоквартирний будинок на 60 квартир по проспекту Київський Шлях 46, колишня назва вулиці Декабристів у місті Васильків Обухівського району. До війни в ньому мешкали 210 людей.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція.