Новини
Україна
Культура
Україна-суспільство

У Стратинських лісах знайдено два досі невідомі архіви УПА


Відкопані на Івано-Франківщині “молочний” бідон і металева скринька містили документи повстанців. Архіви  передані Центру досліджень визвольного руху.

Більшість із повстанських документів, знайдених у Стратинських лісах Рогатинського району Івано-Франківщини виявилися невідомими історикам. Закопані архіви, що чекали своїх дослідників,  зберігалися в “молочному” бідоні й німецькій мінометній металевій скриньці.

Як повідомляє Центр досліджень визвольного руху, кілька  сотень знайдених документів датуються 1945 — 1946 рр. Це переважно звіти підпілля ОУН та підрозділів УПА зі Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини, які діяли у межах Воєнних округ (ВО) УПА «Буг», «Лисоня», «Говерля» та на території Закерзоння (сучасна територія Польщі).

«Вперше виявлено 5 звітів з Тактичного відтинка “Магура”, що входив до складу ВО «Говерля» та низку хронік сотень з ВО “Лисоня”. Знайдено з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі). Група документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року. Ці вибори планувалися радянською владою як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА», йдеться в повідомленні.

«Архіви із Стратинських лісів — надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН та головного командування УПА. Втім, встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН наразі немає можливості, але ми вперше виявили кримптоніми підпільної пошти «АА» та «612». Хто це – думаю, з’ясуємо з часом», — пояснює Руслан Забілий, генеральний директор Національний музей "Тюрма на Лонцького" та член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху.

На жаль, не всі документи вдасться прочитати. Той з них, що зберігався у німецькій мінометній скриньці, знайдений у такому стані, що не підлягає навіть реставрації. Реставраторка Національного музею “Тюрма на Лонцького” Olena Papevska законсервує архів, а ось металеву  скриньку, в якій він зберігався, відреставрує.

Набагато кращий стан того архіву, А ось стан того архіву, що зберігався в «молочному» бідоні, дуже добрий. З ним попрацюють реставратори та історики і згодом оприлюднять онлайн в Електронному архіві визвольного руху.

Як інформує hromadske.radio, ці документи містять інформацію про репресивні заходи радянської влади, які вона застосовувала, щоб змусити людей прийти на виборчі дільниці. Руслан Забілий припускає, що архів могли збирати безпосередньо для керівників ОУН-УПА, і зауважує: «Ці документи надзвичайно цінні з точки зору історичної інформативності і дуже багато документів, які історики побачать вперше, адже йдеться про визвольний рух, діяльність ОУН-УПА у період з 1945-1946 р.р. з різних регіонів, з різної тематики. Великий комплекс, велика складова цього архіву — тематика і проблематика виборчої кампанії до Верховної Ради УРСР, яка проходила від 10 лютого 1946 року».