Новини
Новини Київської області
Культура

У Переяславі знайшли давнє поховання


Людські останки викопали археологи під час розкопок на місці підвалу майбутнього магазину.

фото:  Валерій Шкребтієнко, "Переяслав Сіті"

Знайшли чотири людських скелети, двоє дорослих та двоє дітей різного віку.

Кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного сектора «Археологічна експедиція» НІЕЗ "Переяслав" Олександр Прядко у інтерв'ю "Переяслав Сіті" розповів, що цю ділянку нещодавно на акційних торгах придбав Олександр Ярема, керівник ПП "Земля Переяславщини", для торгівлі агропродукцією зі свого господарства. І вчинив відповідно до букви закону: оскільки це місце – територія «окольного граду» в давньоруський період та т. з. «нижнього» міста в ХVІІ-ХVІІІ століттях, тобто має охоронний статус пам’ятки археології національного значення, тож, перш ніж вести будівельні роботи, власник ділянки звернувся в Інститут археології НАН України, а ті в свою чергу до місцевих археологів.

фото:  Валерій Шкребтієнко, "Переяслав Сіті"

  В північно-східній частині розкопу знайшли чотири давніх поховання: два належать дорослим особам, ще одне дівчині-підлітку та немовляті. Одне з дорослих поховань частково пошкоджене вже в радянський післявоєнний час, коли від сусідньої багатоповерхівки прокладали трубу каналізації. Всі захоронення здійснено за християнським обрядом – головами покладені на захід.

Спочатку все вказувало на те, що захоронення – давньоруського часу, адже в похованні дівчини-підлітка знайшли бронзовий бубонець, пірофілітове пряслице (пірофіліт – легкий в обробці мінерал, майже як крейда за твердістю, його зазвичай добували з Овруцького кряжу) та намистини. Але цю гіпотезу повністю відкинула наступна знахідка: коли розчистили місце поховання ретельніше, на грудях у дівчини-підлітка виявили три натільні мідні хрестики, форма яких однозначно засвідчує, що це – ХVІІІ століття. Тим більше, що історики добре знають, в цей період прибудинкові поховання (склепи) були далеко не рідкістю.

фото:  Валерій Шкребтієнко, "Переяслав Сіті"

А звідки взялися давньоруські артефакти на місці далеко пізнішого поховання? Без сумніву, коли захоронення проводили, при цьому порушили давніший «культурний» шар разом з предметами, притаманними тій епосі.

Дитячий кістяк археологи склали в спеціальний ящик із паспортом вкладеного відправлять в столицю – на дослідження тамтешнім антропологам. Після наукового вивчення знайдені рештки з поховань буде перезахоронено. А кожну знахідку з розкопок нумерують, вкладають в пакет і здають на реставрацію, а потім вже на зберігання до відділу фондів переяславського заповідника.

На території де проводять розкопки до кінця 90-х років був військовий комісаріат . Розміщувався він у дерев’яному будинку священника, збудованому ще у ХІХ столітті.

Досить цінним для істориків є знахідки більш раннього періоду. На ділянці виявили дуже багато кістяних виробів зі слідами обробітку. Є й такі, які гарно збереглися: гребінець, проколка, шило. Складається враження, що тут працював майстер у давньоруський період. Інструменти чи предмети побуту з кісток тварин були популярними в той період, адже металеві були значно дорожчими.

Також знайшли багато кераміки, причому різних періодів. Це здебільшого вінчики-обідки від глечиків. Найдавніші і найрідкісніші – кінця Х століття, тобто часу заснування Переяслава князем Володимиром. Є ще ХІ, ХІІ (їх найбільше), першої половини ХІІІ століть (тобто до приходу монголів у 1239 році). Потім перерва, і залишки глиняних виробів зустрічаються вже аж ХVІ століття. Є знахідки і всіх наступних періодів.

Археолог Олександр Прядко зазначив, що копатимуть, доки не дістануться до непорушеного шару глини. Роботи прогнозує завершити на початку серпня.

Нагадаємо, що в Переяславі у будинок адвоката кинули “коктейль Молотова”.

Також у Переяславі ледь не потонули 7 людей.