Новини
Культура
Культурний weekend. Київщина
Київ

У Національному художньому музеї України демонструють роботи українських мисткинь


На другому поверсі постійної експозиції НАМУ, яка представляє модернізм в Україні, можна побачити твори українських художниць початку XX століття.

Про це йдеться у повідомленні музею.

Як не дивно це звучить нині, але раніше мистецтво, як і багато інших видів діяльності, вважали "не жіночою" справою. Так, в експозиції першого поверху НАМУ, яка охоплює мистецтво від ХІ до початку ХХ століття, немає жодної роботи, яку створила жінка, зате є 160 зображень жінок (включно з іконами). Впродовж багатьох віків жінка найчастіше була музою або моделлю, а якщо й ставала авторкою, часто залишалася анонімною.

Перші відомі нам художниці - Артемізія Джантілескі, Софонісба Ангісола, Розальба Кар'єра, а з найбільш "ранніх" українських художниць можемо згадати Марію Башкирцеву, Марію Раєвську-Іванову.

Олександра Екстер, одна з художниць, роботи якої виставлені у музеї, була однією з перших популяризаторок новітнього авангардного мистецтва в Україні, новаторкою у театральній сценографії, та виховала ціле покоління художників, які змінили обличчя українського театру у 1920-х роках.

Оксана Павленко навчалася у монументальній майстерні Михайла Бойчука, хоча спершу майбутній наставник відмовлявся навчати її, адже вважав дівчат "дуже ненадійним народом". Павленко - одна із найяскравіших представниць фрескового мистецтва, викладала у багатьох мистецьких закладах і розписала сотні квадратних метрів будівель.

Попри те, що чоловіком і наставником Жозефіни Діндо був відомий український скульптор Бернард Кратко, вона не втратила своє мистецьке обличчя і не відмовилася від мистецької кар'єри заради родинного затишку. Працювала в галузі станкової та монументальної скульптури, була професоркою Київського художнього інституту. Хоча її внесок у мистецтво дуже вагомий, нині відомо лише про шість скульптур Діндо, які вціліли після погромів НКВС.

На другому поверсі постійної експозиції NAMU, яка представляє модернізм в Україні, можна побачити твори цих художниць: два полотна Олександри Екстер - "Міст. Севр" (1911) та "Три жіночі постаті" (1909-1910); чотири роботи Оксани Павленко - фрески "Портрет дівчини", "Ляся" (1930-ті) та фрагмент фрески "Сталінградська битва" (1944), а також знамениту картину "Хай живе 8-ме березня!" (1930-1931); одну із вцілілих скульптур Жозефіни Діндо "Голова селянки" 1920-х років.

Музей запрошує прийти і подивитися на роботи цих непересічних жінок, аби отримати велику дозу натхнення на заняття улюбленою справою.

Фото - Національний художній музей України.