Головні новини
Анонси
Культура
Події
Новини світу
Україна-суспільство
Київщина-суспільство

У Києві в рамках міжнародного проєкту відкриють виставку "Зневажений геноцид"


Відкриття виставки "Зневажений геноцид" відбудеться 30 вересня о 16:00 в головній експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні (Київ, вул. Лаврська, 27). Виставка покликана донести до української та європейської аудиторії історію геноциду ромів України за часів нацизму. У полі зору також дискримінація ромського населення та боротьба з нею сьогодні – як в Україні, так і в Німеччині. Пересувна виставка складається з 20-ти стендів, містить архівні документи та сімейні світлини, презентує особисті історії тих, кому пощастило пережити геноцид в роки Другої світової війни, і загальноісторичні відомості про це явище.

Окрім виставки, створено серію відеороликів. У відео представлені історичні факти, проблеми формування культури пам'яті та протидії сучасної ромофобії у двох країнах. Матеріали проєкту представлені в Інтернеті (див. вебсайт www.romagenocide.com.ua)
Проєкт "Зневажений геноцид. Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни" відповідає на питання:

  • Якими були підґрунтя, перебіг та наслідки геноциду ромів?
  • Як ставилося місцеве неромське населення до переслідуваних?
  • Якими були шляхи виживання жертв?
  • Що розповідають літні роми, яким пощастило вижити, і неромські свідки про пережите та побачене?
  • Про що мовою розпоряджень та статистики свідчать офіційні архівні документи?
  • Що відомо про масштаби втрат?
  • Чи зберігається пам’ять про геноцид жертвами, які пережили переслідування, та навколишнім суспільством і державою?
  • Чи засвоєні сьогодні уроки геноциду?

Виставка стала результатом міжнародного українсько-німецького проєкту «Зневажений геноцид. Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни».

Міжнародний проєкт впродовж 2018 - 2019 років складався з трьох етапів:

  1. Пошук та відеоінтерв’ювання літніх ромів, яким пощастило пережити переслідування та вбивства, а також неромських свідків тих подій; сучасних місцевих ромських та неромських громадських активістів, які нині сприяють збереженню пам’яті про трагічну долю ромського населення. Впродовж весни 2018 року було записано близько 50-ти відеосвідчень від інформантів з Київської, Житомирської, Волинської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Херсонської та Харківської областей ( розділ "Нотатки з етапу збору свідчень" на сайті проєкту );
  2. Освітня поїздка для української та німецької молоді – істориків, журналістів, правозахисників – по різних регіонах України з метою відвідати місця подій та ознайомитися зі станом збереження пам’яті про геноцид ромів у сучасній Україні. Ця подорож відбулась у вересні 2018 року ( розділ "Нотатки з другого етапу проекту – освітньої подорожі" на сайті проєкту);
  3. Створення пересувної виставки «Зневажений геноцид», яка висвітлює історичні передумови, перебіг та наслідки нацистського геноциду ромів на теренах окупованої України, долі окремих людей та рівень репрезентації пам’яті про це явище в сучасному українському меморіальному просторі.

Організаторами є:

Німецька спілка «Освітня ініціатива з роботи заради миру» (Берлін)  Das Bildungswerk für Friedensarbeit e.V.

Український центр вивчення історії Голокосту (Київ).

Координатори проєкту:

Франк Брендле, Геріт Ціглер (Frank Brendle, Gerit Ziegler​, Das Bildungswerk für Friedensarbeit e.V.)

Михайло Тяглий, Тетяна Сторожко (Український центр вивчення історії Голокосту)

Відкриття виставки у Києві відбудеться за участі німецьких та українських виконавців проєкту, представників ромської громади (зокрема, родин тих, хто пережив переслідування), науковців, представників органів державної влади та громадських організацій.

Вхід на виставку вільний.

Фейсбук-подія

Ukrainian Center for Holocaust Studies Національний музей історії України у Другій світовій війні

Спонсорами проекту є:

Довідка:

Відкриття й експонування виставки «Зневажений геноцид. Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни» восени 2019 року окрім Києва відбудеться в музеях кількох обласних центрів України.

В рамках роботи тимчасової виставки в обласних музеях передбачено проведення тематичних семінарів для вчителів історії та суспільних дисциплін, упродовж яких викладачі отримають методичні інструменти по роботі учнів з виставкою. Важливою складовою цього етапу буде залучення до відкриття виставок та освітніх семінарів представників другого покоління ромів, які пережили переслідування – носіїв родинної пам’яті про трагічні події минулого.