У Києві руйнується підземний простір «Музей на Поштовій площі»
Громадськість вимагає комплексної реконструкції дренажної системи та термінової оцінки технічного стану конструкцій
Свого часу громадськість столиці відстояла квартал Середньовічного Києва XI-XIX століть, що на Поштовій площі. На місці розкопок планувалось звести черговий торгівельно-розважальний центр, однак завдяки позиції людей, яким небайдужа історія міста, вдалося просунути ідею підземного музейного простору. Та нині, як показує ситуація, найбільшим ворогом об’єкта стала вода, і, зокрема, сильні дощі. Музейний простір потребує постійної уваги, передовсім щодо стану комунікацій з водовідведення, дренажних систем. А з цим якраз проблема.
Зокрема, вчора, 1 травня, після останніх злив була зафіксована тривожна картина. Так, по всьому периметру підземного простору спостерігається зволоження стін, вода наповнює заглиблення, конструкції тріщать, буронасічні палі нестабільні.
«Це якраз відповідь на питання – чому необхідно забезпечити комплексне рішення з реконструкції системи дренажу та водовідведення та термінової оцінки технічного стану конструкцій всієї площі. Це невід'ємна складова нового комплексного проекту, який має забезпечити створення музею на пам'ятці археології», йдеться в повідомленні на Фейсбук-сторінці «Музей на Поштовій площі». І зауважується, що міський голова Києва Володимир Кличко, голова профільної комісії Володимир Бондаренко отримали відповідні звернення ще після відкритих зборів 17 лютого, а заступники міського голови та профільні департаменти провели не одну нараду. Однак проблема не розв’язується. Зафіксовані лише принципові зміни у стані.
«Сьогодні допомагає якісніше побачити картину будівництво улюбленого дітища влади - мосту вздовж ріки та вздовж води. Однак достеменно відомо, що і там захист схилів та дренаж стали другорядним питанням. Тобто безпека - другорядне питання для керівників міста? Надмірне накопичення води в лесових грунтах завжди приводило до наслідків. Вода завжди знайде вихід. Шановне керівництво міста, вже збігли останні терміни зволікань та відкладення питання! Відповідальність лежить на вас! Громада в деталях з'ясувала всі деталі і подробиці будівельної афери на Поштовій і давно дала свої конструктивні пропозиції», – йдеться у дописі на Фейсбук-сторінці.
«Тріснула конструкція недобудованого входу. Тріснула споруда у двох місцях. Тріщини периметральні», коментує побачені фото у дописі Сергій Огородник.
Також просіла плитка, пішли тріщини…
Суспільна стривоженість зрозуміла, адже це не перше підтоплення унікальної історичної пам’ятки. Так, ще 9 серпня минулого року ЗМІ повідомляли про те, що на Поштовій площі затопило місце розкопок кварталу Середньовічного Києва. Активісти зазначили, що причиною стала аварія системи водогону. Представники комунальної служби міста лише розвели руками та поїхали.
“Вода руйнує пам’ятку на Поштовій площі. Тече вже з двох боків. Представники відповідальної структури були але нічого не вирішили та поїхали. Комунальні служби побили рекорд ідіотизму, взагалі не приїхали на виклики. Поліція зафіксувала факт руйнації пам’ятки археології місцевого значення. Що буде завтра невідомо”, – повідомив у Facebook активіст Віталій Білецький. За його словами, комунальні служби не приїхали на виклики.
Отже, проблема не нова, і від її вирішення залежить доля унікальної історичної пам’ятки, яка б могла стати окрасою міста і непересічним туристичним об’єктом, який би не лише піднімав престиж Києва в очах міжнародної спільноти, а й міг істотно поповнити міський бюджет. Однак через байдуже ставлення тих, від кого залежить вирішення проблеми, пам’ятка може зруйнуватися. І це не може не турбувати. Втім, стурбованістю справі не допоможеш. Потрібні негайні реальні дії міської влади. Якщо, звісно, вона зацікавлена у збереженні унікального об"єкта.