Новини
Україна
Головні новини
Здоров'я

У квітні-липні 86 000 жінок в Україні народили безкоштовно


Починаючи з 1 квітня, Національна служба здоров’я України почала виплачувати пологовим будинками по 8500 грн за кожну породіллю.

фото: pxhere.com

Для цього у пологового будинку має бути укладений договір з НСЗУ. Тож за народження дитини тепер платить держава, а не молоді батьки, і такою послугою з квітня по липень цього року скористались понад 86 тисяч родин.

Трохи цифр

На сьогодні Національна служба здоров’я України має договори з 396 закладами на надання медичної допомоги при пологах, 70 з них – спеціалізовані пологові будинки та перинатальні центри. У період з квітня по липень НСЗУ виплатила цим закладам 805 млн грн за надання допомоги пацієнткам. Про це йшлося на брифінгу НСЗУ 31 серпня.

Очільниця НСЗУ Оксана Мовчан зазначила, що, за даними електронної системи охорони здоров’я, майже всі пологи були проведені в закладах, які мають контракти з НСЗУ та відповідають всім вимогам щодо надання якісних медичних послуг. Поза такими закладами у липні 2020 року було проведено лише 17 пологів із загальної кількості понад 25 500.

Що входить в безоплатний пакет допомоги при пологах?

  • моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого (у тому числі лабораторно-інструментальні обстеження, консультації лікарів інших спеціальностей у разі потреби);
  • медича допомога при фізіологічних пологах, що надається черговою акушерською бригадою;
  • медична допомога при ускладнених пологах та кесаревому розтині;
  • зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральна анестезія;
  • стабілізація стану дитини після народження;
  • вакцинація новонародженого згідно з Календарем профілактичних щеплень;
  • лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку;
  • харчування під час перебування у стаціонарі.
фото: pxhere.com

Як скористатись безкоштовними пологами?

Щоб отримати допомогу при пологах, майбутній мамі потрібно приїхати до обраного акушерського стаціонару або викликати «швидку», яка її туди доставить. Пологи з черговою акушерською бригадою є безоплатними. Якщо ж пацієнтка хоче народжувати у конкретного лікаря, за дану послугу закладом може встановлюватись додаткова офіційна оплата згідно з тарифами, визначеними в закладі.

У НСЗУ наголошують, що в наступному році медичну допомогу при пологах пропонують залишити пріоритетним напрямком та збільшити тариф на надання такої допомоги. Реалізувати цю пропозицію НСЗУ зможе у випадку, якщо буде затверджено збільшення бюджету Програми медичних гарантій на 2021 рік до рівня, передбаченого Законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», а саме не менше 5% ВВП.

Зазначимо, до 1 квітня цього року про безкоштовні пологи майбутнім батькам доводилось лише мріяти. Так, ми вивчали, безкоштовні пологи в Україні – це міф чи реальність?

Читайте також, як у Києві патрульні супроводили жінку до пологового будинку.