Новини
Україна
Київ

У Києві показали медичну капсулу для перевезення важкопоранених на передовій (ВІДЕО)

Розробники та волонтери планують створити мережу зі 100 спеціальних мобільних контейнерів уздовж усієї лінії фронту.

У такий спосіб планується розв’язати проблему втрати поранених бійців на шляху до стаціонарних стабілізаційних пунктів. Адже, за оцінками медичних бригад, більшість важкопоранених бійців гине через неможливість вивезти їх протягом "золотої години" з лінії фронту.

До того ж кількість стаціонарних стабілізаційних пунктів обмежена, а шлях до них по фронтовому бездоріжжю забирає час, який є вирішальним фактором для рятування життя захисників. Процес евакуації з поля бою може тривати кілька годин. Лікарі часто змушені стабілізувати поранених прямо на землі.

Ситуацію покликані виправити мобільні стабілізаційні контейнери, які обладнані всіма засобами екстреної медичної допомоги. Першу таку капсулу проєкту Stabnet презентували у Києві.

Інноваційні контейнери виробляють в Україні, а пілотний варіант виготовили за підтримки фонду Razom for Ukraine. Він надійде в розпорядження Командування медичних сил ЗСУ.

Під час проєктування контейнера розробників консультували військові медики, які зараз рятують бійців у стаціонарних стабілізаційних пунктах. У капсулі є все, що необхідне медикам для стабілізації стану поранених: операційний стіл, кардіомонітор, портативний УЗД-сканер, апарат ШВЛ, кисневий концентратор і ручний дефібрилятор.

Як розповів ідеолог та керівник проєкту, французький волонтер Дам’ян Аррі-Марен, все це можна буде оперативно доставити на максимально безпечну відстань до лінії зіткнення звичайним пікапом.

"Проєкт зародився від усвідомлення медичної ситуації на фронті. 90% поранених гинуть, якщо протягом "золотої години" не стабілізувати їхні життєво важливі функції. Час, який витрачається на те, щоб перевезти пораненого, стабілізувати бійця занадто довгий.

Наша мета — вдвічі скоротити смертність серед поранених на лінії фронту воїнів. А також запобігти зараженню інфекцією, що призводить до ампутацій. У капсулі можна обробляти поранення будь-якої важкості".

Контейнер площею у 10 квадратних метрів важить лише три тонни, тому його може буксирувати будь-який транспорт. Коштує капсула вдвічі дешевше за реанімобіль, а саме 45 тисяч євро.

До того ж контейнер обладнаний автономними джерелами живлення та опалення, зокрема генераторами, акумуляторами, баком для води на 200 літрів і системою бактеріального знезараження.

За словами виконавчої директорки Razom for Ukraine Евеліни Курілець, наразі бюджету фонду вистачить на 10 таких контейнерів, які відправляться у найгарячіші точки фронту.

"Чекаємо на інших партнерів. Водночас проаналізуємо всі недоліки та будемо вдосконалювати проєкт".

А працювати, схоже, є над чим. Деякі зауваження під час презентації висловив головний хірург ЗСУ, полковника медслужби Костянтин Гуменюк. Він зазначив, що медична техніка попри те, що позначена Червоним Хрестом, нещадно обстрілюється окупантами. А бойові медики стали пріоритетними цілями для росіян.

"На превеликий жаль, контейнер поки що не обладнаний виробниками відповідним захистом. На мою думку, він має бути броньованим. До того ж він затісний для роботи хірурга та анестезіолога або асистента. Крім того, стіл для пораненого має бути фіксованим. Впевнений, якщо ці недоліки будуть усунуті, контейнер успішно допомагатиме пораненим у зоні бойових дій".

Своєю чергою начальник медичного управління Командування сил ТрО ЗСУ, полковник Олександр Томак не втрачає оптимізму.

"Контейнери можна захистити легкою бронею. Вони сучасні. маневрові та розгортаються за п’ять хвилин. Стабпункти протестуємо, виявимо недоліки, але думаю, що вони доведуть свою практичність".

Читайте також: