Новини
Екологія
Київ

У Голосіївському нацпарку планують висадити небезпечні дерева-інтродуценти


ГО «Українська природоохоронна група» (UNCG) звернулася до нацпарку, щоб не допустити посадку чужорідного виду на його території.

Досліджуючи публічну карту запланованих висадок дерев у Києві, оприлюднену КО Київзеленбуд, природоохоронці знайшли інформацію про те, що на території нацпарку (Святошинське лісництво, квартал 61, виділ 2,3 та 4,5 та в Голосіївському парку Рильського) планують висаджувати до 6000 червоних дубів!

Довідково:
Дуб червоний (Quercus rubra) або ж дуб північний (Quercus borealis) — дерево родини букових (до 30-35 м заввишки) з густою, широкояйцевидною кроною, міцними гілками і товстим прямим стовбуром. Червоний дуб поширений переважно в помірних областях Північної Америки включно до Канади. До Європи був завезений в XVII столітті.
У більшості європейських країн дуб червоний віднесено до інвазійних видів. Дуб стійкий до шкідників та хвороб. Також відзначено негативний вплив цього дуба-чужинця на ґрунт через підвищення кислотності. Листя дерева дуже щільне і може роками розкладатися в нашому кліматі: мікроорганізмів, які сприяють розкладанню червоного листя, у лісах Європи просто немає.

Як повідомляють в UNCG, ці дерева належать до так званих інтродуцентів. Це види рослин, що походять з інших континентів. Нерідко, будучи занесеними людиною в нове місце, ці види починають поводитись агресивно. Не маючи природних ворогів і шкідників, вони легко захоплюють нові території, витісняючи місцеві аборигенні види. Інтродуценти не мають зв’язків з ґрунтовою фауною та іншими місцевими живими організмами. Тому штучне насадження чужорідних дерев фактично стає «мертвою зоною» з точки зору природи.

«В глобальному розумінні, висаджування таких рослин є відбиранням території у місцевої природи, а тому приносить більше шкоди, ніж користі», – зазначають в UNCG. – «На території національних парків юридично заборонені дії, що можуть вплинути на природні комплекси. Так, у Положенні про НПП Голосіївський чітко прописана заборона діяльності, що може негативно вплинути на збереження природних комплексів НПП».

Нагадаємо, в лютому нацпарку «Голосіївський» повернули землю, яку незаконно відібрала селищна рада Приірпіння.