11.12.2018
Наталія Ярова 0
Цими вихідними у Борисполі працювала група археологів Інституту Археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук Всеволода Глібовича Івакіна.
Запланований виїзд був викликаний необхідністю дослідити територію давнього городища по вулиці Героїв Небесної Сотні.
Вкотре було виявлено потужний культурний шар доби Київської Русі. Всі знайдені матеріали нині на опрацюванні в інституті, після чого будуть передані в бориспільський музей для зберігання та експонування.
Зазначимо, що минулого року у Борисполі счинився гвалт через те, що депутати почали роздавати землі археологічного значення.
Так 10 трваня на ім'я міського голови Борисполя надійшов лист із підписом від директора Бориспільського державного історичного музею Наталії Йови:
«27 квітня 2017 року Бориспільською міською радою було прийнято рішення про надання дозволу на передачу у суборенду для житлово-громадської забудови земельної ділянки за адресою вул. Героїв Небесної Сотні, 15А, а також про роздачу земельних ділянок на східній околиці міста (урочище Сині Балки).
У зв’язку з цим нагадуємо, що ділянка на вулиці Героїв Небесної Сотні, 15а розташована на території літописного городища Летч, яке є пам’яткою археології, так само як і територія урочища Сині Балки, що підтверджується листом Київського обласного центру з охорони пам’яток історії, археології та мистецтва від 18.11.2004 за №6/4013.
Згідно із ст.17 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» всі пам’ятки археології є державною власністю. Крім того, території пам’яток належать до земель історико-культурного призначення та включаються до державних земельних кадастрів, планів користування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної документації. Як зазначено у ст.37 цього Закону, «питання з надання земельних ділянок вирішується за участю відповідних органів охорони культурної спадщини». Тому, з огляду на вищенаведене, просимо Вас призупинити дію вже прийнятих рішень міської ради, що стосуються вказаних ділянок».
За інформацією "Вісті" у 1925 та 1950 (часи комунізації, але тоді щось шукали) у центрі Борисполя досліджувалось городище часів Київської Русі та залишки фундаментів стародавньої церкви Летської божниці (приблизне місце — стадіон ЗОШ №1), збудованої Володимиром Мономахом у 1117 році. Ці дослідження зовсім не можна вважати повними. Пагорб, умовно окреслений вулицею Героїв Небесної Сотні — Київським Шляхом — центральним базаром, є місцем, яке може розповісти дуже багато з історії Борисполя зокрема і Київської Русі взагалі. Не забуваймо, що саме з Борисполя походить одна з перших знахідок сребреника Володимира Святославовича. За влучним виразом Наталії Йови, саме «в цьому місці закопаний паспорт Борисполя».
Бориспільський державний історичний музей