18.01.2019
Наталія Біла 0
У кінотеатрі ім. О. Довженка в Білій Церкві відбулася презентація фотолітописів та фільму, виданих за ініціативи та підтримки Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. Василя Стуса.
У великий залі кінотеатру глядачам презентували документальну стрічку про створення української національної сили та формування політичної нації українців – на початку 20-го сторіччя. Документальну кінохроніку переглянули школярі, студенти, викладачі навчальних закладів Білої Церкви, бібліотекари, представники різних кіл інтелігенції міста.
Присутніх привітав білоцерківський міський голова Геннадій Дикий, підкресливши важливу роль знань історичних фактів для виховання молоді, для створення впевненого майбутнього України.
Дякуючи організації «Меморіал» відновлюється правдива історія України. На жаль, дуже багато років наша держава була під гнітом тих чи інших сусідніх держав і через це не висвітлювалася наша реальна, правдива історія, про героїв розповідали як про зрадників. Мені дуже приємно, що сьогодні у цьому великому залі переважна більшість - молодь, яка завтра піде у доросле життя, створюватиме нову історію, і разом з тим, розповідатиме своїм дітям правду про минуле, - акцентував міський голова. -А для цього й потрібно піднімати архіви, видавати фільми, книжки й розповідати як було насправді».
Більш того, мер звернув особливу увагу на те, що в одному з фотолітописів про історію УПА знаходяться світлини білоцерківця Теодора Дячуна, ветерана УПА, керівника Білоцерківської станиці братства ОУН-УПА ім. Василя Якуб'яка Київського крайового братства ОУН-УПА, комбатанта Української Повстанської Армії.
Почесний громадянин Білої Церкви Теодор Дячун був запрошений на цей захід, і в своєму слові до присутніх він підкреслив важливість знань про минуле, наголосив на важливості активної участі у подіях – тодішніх і теперішніх: «…Я б і зараз пішов на війну за Україну!». Ветерану УПА вручили подарункові видання, зокрема й ті, де містяться його фотографії.
Заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім. В. Стуса Богдан Моркяник розповів про ідею створення саме фотолітописів: сучасна молодь більше сприймає інформацію через ілюстрації. Тож це такий формат, коли історія доноситиметься до читача через живі емоції світлин.
Він проінформував, що солідна частина книжкового надбання буде передана до Центральної бібліотечної системи міста Біла Церква. Тож кожен читач зможе погортати сторінки з історичними світлинами. Заступник голови Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» ім.В. Стуса Юрій Баланюк розповів про роботу над фільмом «За Україну, за її волю! (миттєвості української історії)». Фільм, створений із реальних відеозйомок, висвітлює події 1917–1921 років.
Серед презентованих видань:
1. Фотолітопис «За Україну, за її волю, за честь і волю, за народ!», присвячений 100-річчю Української національної революції 1917-1921 рр. («For Ukraine, for its Destiny, for Honour and Freedom, for the People»). (Українська, English).
2. Книгу «Уряди України: на шляху відновлення та утвердження державності» (Українська, English). Фотолітопис присвячений 100-річчю утворення першого українського уряду. Видання містить як архівні фотографії членів Генерального Секретаріату Української Центральної Ради, так і фотографії членів сучасного Уряду України.
3. Фотолітопис «Біловезька угода. 8 грудня 1991 року. Точка неповернення» (Українська, English). Приурочений 25-річчю Біловезької угоди – угоди, яка стала точкою відліку нової епохи.
4. Фотолітопис «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених». (Українська).
Книга-фотолітопис ''Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених'' містить світлини, які ілюструють ключові моменти 25-літньої історії незалежності нашої держави. Ця книга вмістила в себе спогади про 25 років незалежності нашої держави. Спогади про те, як крок за кроком долала Україна дороги миру і війни. Одна світлина твориться в середньому за секунду-дві. Цих секунд за 25 років було аж понад 789 мільйонів.
5. Фотолітопис «Українська Повстанська Армія 1942–1954». (Українська).
До 75-ліття створення УПА. Фотоальбом, присвячений історії Української Повстанської Армії. У виданні опубліковано максимальний комплекс фотоматеріалів, що стосуються українського визвольного руху 1920-1950 років.
6. Фотолітопис «Майдан : революція гідності» («Maidan: The revolution of dignity») . (Українська, English).
7. «Читанка» - перший шкільний підручник, укладений живою народною українською мовою (підготований до друку в грудні 1836 року, виданий у 1850 та 1853 роках). Ідейна і творча спадщина М.Шашкевича стала скарбом для українського просвітництва. Проілюстровано книгу малюнками академіка Василя Касіяна.
8.Збірник матеріалів Міжнародної конференції «Штучні голоди в Україні ХХ століття» (16 травня 2018 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася міжнародна конференція на цю тему).