Новини
Україна
Україна-суспільство

Ціни на алкоголь можуть зрости


До подорожчання призведе запропоноване Кабміном підвищення акцизного податку на алкогольні вироби.

CEO Nemiroff Юрій Сорочинський прогнозує можливе подорожчання міцного алкоголю на 6-8% внаслідок підвищення акцизного податку на 11,6%. Головний виконавчий директор компанії «ЛВН Лімітед» про це нещодавно повідомив в інтерв'ю Українським Новинам.

«Кабміном знову закладається підняття акцизного податку на міцний алкоголь на рівні 11-12%, що призведе до подорожчання умовної пляшки горілки 0,5 л на полиці мінімум на 5-7 грн», - стверджує Юрій Сорочинський.

У свою чергу голова Міністерства фінансів Сергій Марченко в ефірі телеканалу «Україна» заявив, що підвищення податків на алкогольні вироби буде першим за три роки в Україні.

«Кажуть, давайте не піднімати акциз на алкоголь і тютюн. Ми його не піднімали три роки, давайте ще не підніматимемо. Добре, давайте не будемо піднімати – це мінус 2,7 млрд грн», – підкреслив Сергій Марченко.

Водночас голова Мінфіну пояснив, що акциз планують підвищити тільки на рівень інфляції – 11%. Він не зазначив точної дати підвищення акцизу, однак висловив переконання, що це не вплине на збільшення тіньового ринку.

Тут саме час нагадати, що з 2020 року Кабмін обіцяв зменшувати податки. Рік тому «Погляд» цитував колишнього прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, який запевняв, що із наступного року Кабінет Міністрів планує поступово зменшувати податки та зробити їх рівними для всіх платників.

Що впливає на ціни?

Як пояснив Юрій Сорочинський, основним фактором утворення цін на алкогольні напої є не спирт та сировина, а оподаткування, яке складає 46% (42 грн в структурі мінімальної ціни пляшки горілки 0,5 л).

«У структурі мінімальної ціни пляшки горілки 0,5 л в розмірі 89,4 грн, акцизні податки та ПДВ складають 42 грн (46%), а вартість спирту всього лише 6 грн», - пояснив головний виконавчий директор.

Тому зрозуміло, що підвищення акцизного податку призведе до майже автоматичного подорожчання алкогольної продукції.

Чому відрізняються ціни при однаковому податку?

Як пояснює Юрій Сорочинський, акциз – це податок, який платить споживач. Легальні виробники повинні виконувати зобов’язання перед державою та споживачем: сплачувати податки та збори наперед, закуповувати якісну сировину, модернізувати виробництво і видавати зарплату працівникам компанії.

На відміну від представників тіньових компаній з продажу горілки, які, знижуючи всі перераховані вище витрати, цілком можуть встановити низькі ціни на свою продукцію й скласти конкуренцію легальним заводам, що встановлюють виправдані ціни.

Що говорить статистика?

Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 11,1% рік до року 2019-2020 (січень-вересень), стверджує Державна служба статистики.

За рік встигла подорожчати така алкогольна продукція:

  • Пляшка горілки 0,5 л - до 92,55 грн;
  • Вина столові вітчизняні 0,75 л - до 66,82 грн;
  • Пиво вітчизняних марок 0,5 л - до 17,53 грн.

А у вересні на споживчому ринку ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,6%, що спричинило подорожчання тютюнових виробів на 1,7%.

Також, за даними статистики, за рік відбулося підвищення цін на низку споживчих продуктів. Зокрема, виросла у відсотковому відношенні у порівнянні з минулорічною вартість хліба, як раніше зазначав «Погляд».

Зокрема, як вже повідомляв «Погляд», на початку березня ціни зросли на крупи, хліб, цукор, борошно, найпопулярніші види м’яса, овочі тощо, але вже у червні їхня вартість знизилась.

Фото: pixabay