Третина їжі не споживається: харчові відходи зумовлюють кліматичні зміни
Значна кількість їжі, що виробляється, але не споживається людиною, має негативні наслідки: екологічні, соціальні та економічні. Адже 8-10% глобальних викидів парникових газів пов'язані з неспоживаною їжею.
Згідно зі звітом ЮНЕП про індекси харчових відходів 2021, 17% усіх продуктів харчування просто викидається.
Скорочення харчових відходів у роздрібній торгівлі, на підприємствах громадського харчування та на домогосподарствах може забезпечити багатогранні переваги як для людей, так і для планети.
"Якщо ми хочемо зайнятися серйозною проблемою боротьби з харчовими відходами, нам слід активізувати зусилля для вимірювання витрачених продуктів харчування і неїстівних частин на рівні роздрібної торгівлі та споживачів, а також відстежувати утворення харчових відходів", -
ЮНЕП
Як повідомляє News.un, у 2019 році приблизно 690 мільйонів людей зазнали голоду, а три мільярди не змогли дозволити собі здорове харчування.
Дослідження закликає споживачів не витрачати їжу вдома, аби зменшити наполовину глобальні харчові відходи та мінімізувати втрати продовольства в ланцюгах виробництва та постачання.
"Скорочення харчових відходів зменшить викиди парникових газів, уповільнить знищення природи та заощадить кошти під час глобальної рецесії. Саміт продовольчих систем ООН цього року дасть можливість розпочати нові сміливі заходи для боротьби з харчовими відходами у всьому світі", -
йдеться у повідомленні
Нагадаємо, "Погляд" повідомляв, що уряд не буде встановлювати обмеження на ціни на продукти харчування або націнку, а лише непрямими способами їх балансувати. При цьому голова уряду Шмигаль запевняє, що критичного, шокового зростання цін наразі не відзначається.
Також ми писали, що з січня прискорилось зростання цін.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.