Новини
Суспільство
Екологія
Повітря
За кордоном

Температура на Землі наближається до рекордних показників за 50 млн років


Дві дюжини дослідників з шести країн стверджують, що тепер вони «знають, коли на планеті було найтепліше або найхолодніше, і краще розуміють динаміку кліматичних змін».

Фото: pixabay.com

Результати нового дослідження опубліковані в авторитетному виданні Science, коротко про це пише портал Irish News.

Кліматологи вперше склали безперервний графік температур на Землі за останні 66 мільйонів років. Крива демонструє, як змінювався клімат і наскільки безпрецедентним є нинішнє глобальне потепління.

Щоб створити історію клімату за останні 66 мільйонів років вчені досліджували та аналізувала зразки, зібрані з океанічного дна протягом більше п'яти десятиліть.

Особливо увагу вчені приділили форамініферам (тип або клас корененіжок, найпростіших морських і прісноводних організмів, розмір яких сягає від часток міліметра до десятків сантиметрів. – «Погляд»). Співвідношення ізотопів кисню і вуглецю в раковинах цих найпростіших дозволяє зробити висновки про те, якими були мільйони років тому температура на глибині моря, глобальні обсяги льоду і концентрація вуглецю в атмосфері. До речі, їх також часто використовують для визначення геологічного віку гірських порід, а також як індикатори для пошуку корисних копалин. Адже ці організми відомі з раннього кембрію.

Отримана еталонна крива клімату дає детальну інформацію про зміни клімату, які відбувалися протягом останніх 66 млн років. І, до речі, її початок збігається з масовим вимиранням видів в кінці крейдяного періоду, жертвами якого стали динозаври. Саме тоді почалася кайнозойської ера, яка триває донині.

За словами команди вчених, погодні умови на Землі можна розділити на чотири характерні кліматичні стани: спекотний (Hothouse), теплий (Warmhouse), прохолодний (Coolhouse) та холодний (Icehouse). На ці стани впливає також нахил осі Землі та форма її орбіти навколо Сонця, причому кожен з них демонструє чітку реакцію на орбітальні коливання, зазначають дослідники.

На основі своїх висновків, команда розробила кліматичну контрольну криву під назвою Cenogrid.

Джерело: Irish News

Крива також показує, що поточний стан і прогнозоване потепління знаходиться поза природних коливань клімату. Його причина – діяльність людини.

За словами вчених, якщо в сценарії діяльності людства нічого не зміниться, то «до 2300 середня глобальна температура може піднятися до рівнів, яких Земля не бачила за 50 мільйонів років».

Варто зазначити, ще на початку цього року було побито глобальний рекорд підвищення температури. Проте це був лише тільки початок: зима, весна та літо – кожна пора цього року супроводжувалася повідомленнями про чергові погодні рекорди. Тож не дивно, що, за попереднім прогнозом, цей рік може стати одним з найспекотніших за всю історію спостережень.

Навіть пандемія коронавірусу не зупинила глобальні зміни клімату на планеті, тож, вочевидь, у 2300-му Землю, дійсно, чекають нові небачені погодні рекорди.

Як повідомляв «Погляд» раніше, до кінця століття на Землі може зникнути 558 видів ссавців.