Новини
Україна
Новини Київської області
Суспільство

Таємні документи радянських спецслужб зберуть у новому архіві


Нині облаштовується Галузевий державний архів Українського інституту національної пам'яті. Коли почне діяти – щоб попрацювати з документами, достатньо буде лише написати заяву та пред’явити документ,  що посвідчує особу.

Адреса майбутньої цивільної архівної установи, до якої спецслужби передадуть усі архівні документи ЧК-НКВД-КГБ: Київ, вулиця Пухівська, 7, корпус № 5. Уряд у межах чергового етапу декомунізації передав для архіву одне з приміщень Національного банку площею понад 11 тисяч квадратних метрів, що знаходиться на лівому березі.Спецслужби передадуть новій установі документи 1917—1991 років, які нині зберігаються у Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Міністерстві внутрішніх справ, Національній поліції, Національній гвардії, Міністерстві оборони, Державній прикордонній службі, органах прокуратури та судах.

В Інституті національної пам’яті зауважують, що всі таємні документи буде зібрано в одному місці, і для того, щоб їх отримати, потрібна буде лише заява та документ, що посвідчує особу. А силовики займатимуться своїми завданнями, адже поліція і спецслужби демократичної країни не мають працювати з історичною інформацією.

Галузевий державний архів Українського інституту національної пам'яті відкриє свої двері для відвідувачів після облаштування установи. А під час презентації приміщення Голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зауважив: “Буде два головні результати. Перше: це стане значно зручніше для користувачів. Все в одному місці, комфортні читальні зали, для доступу достатньо лише звернення і паспорта; не буде зайвої паперової тяганини, як зараз, щоб зайти в режимне приміщення СБУ чи МВС. І друге: українські спецслужби мають зберігати українські таємниці. Ми забираємо у силовиків спокусу регулювати доступ до інформації про наше минуле”. 

Тим більше, що зростає й зацікавленість суспільства у такій інформації. За словами  директора Галузевого державного архіву СБУ Андрія Когута, що за чотири роки впровадження реформи в рази зросла кількість зацікавлених історією України. Звертаються люди, які які шукають правду про долю рідних та науковці, і серед них багато – із-за кордону. «Щоб зберегти сталість доступу і відповісти на запити людей, що зростають, Галузевий державний архів СБУ уже зараз готовий розпочати передачу документів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму до Архіву УІНП».

«Здавна у Москві було винайдено один з найбільш жорстоких методів репресій — репресія правди. Бо правда, ніби вакцина, формує імунітет суспільства до історичних маніпуляцій, запобігає перекрученням та обману. Тепер, коли Уряд передав Українському інституту національної пам’яті цю будівлю для Архіву, всі документи стануть загальнодоступними в одному приміщенні. У перспективі це дозволить провести цифровізацію каталогів та документації, оцифрувати самі документи для зручності пошуку та користування. Доступність архівів допоможе спростувати радянські міфи та маніпуляції, переосмислити власну історію та краще планувати майбутнє. Я щиро дякую усім, хто долучився до створення архіву, але найбільше дякую героям-захисникам України усіх часів. Ваші імена, можливо, були засекречені, приховані від сучасників і нащадків. У таємниці залишалися також імена ваших катів. Але сьогодні ми зробили черговий крок до повного відкриття правди», - зауважив перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів.

Ми прагнемо створити сучасний архів, максимально зручний для користувача. Головне його призначення – забезпечити вільний доступ до архівних документів. Це буде архів минулого заради майбутнього. Зібрана доказова база злочинів, вчинених комуністичною владою,  не лише дасть змогу не допустити їх повторення в прийдешньому. А й дозволить краще розуміти практики, якими й сьогодні користується Росія в гібридній війні проти України та загалом у світі”, поділився планами директор новоствореного Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті Ігор Кулик.

Джерело: Український Інститут національної пам’яті