Новини
Вишгород

"Старожитності Вишгородщини": нові відкриття, унікальні виставки та амбітні плани


Київська земля і, зокрема, Вишгородський край мають багату історію, підтверджену археологічними знахідками, культурно-етнографічними традиціями, всім тим, що характеризує історію розвитку цієї території, є цивілізаційним надбанням і опосередковано впливає не лише на сьогодення, а й на формування майбутнього.

Дослідження, наукові розвідки і археологічні розкопки відкрили чимало досі невідомих фактів із минувшини Вишгородщини. Зокрема, встановлено, що місто свого часу було колискою гончарства в Україні й одним з найбільших у Східній Європі гончарних центрів, де діяло 250-300 гончарних печей. Нині зберіглася єдина збережена гончарна піч першої чверті ХІ ст, навколо якої виник Музей давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника.

Однак невідкритого в історії Вишгородщини ще багато, то ж роботи тривають. Останні знахідки і розробки науковці, історики, етнографи та інші фахівці представили під час XXIV науково-практичної конференції "Старожитності Вишгородщини", яка відбулася 31 травня цього року. Вона пройшла вже у 24-ий раз. Коло її учасників постійно розширюється. Підвищується й фаховий рівень. Також приїхали колеги з інших історико-культурних заповідників, представники наукових установ, пов’язаних із дослідженням історичного минулого.

У рамках конференції було представлено три унікальних виставки: географічних карт «Вишгород на оригінальних картах XVI–IXX століть як джерело вивчення історії Київської землі» (з колекції мецената, колекціонера і медальєра Дмитра Піркла), авторської кераміки гончара Володимира Довгана, з яким ВІКЗ співпрацює в рамках відтворення народних ужиткових ремесел. А також презентація видань видавництва «Мистецтво» до 85-річчя з початку його діяльності.

Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко після вітального слова повідомила приємну новину: Київська обласна держадміністрація прийняла проект відтворення однієї з будівель ВІКЗ будинку Клюкви, який має історико-архітектурну цінність. "Не секрет, що зараз є проблема ремонту фасаду. Торік питання ремонту будівлі було тільки на першому етапі. Тоді йшлося тільки про її зміцення і аварійний ремонт, бо ж існувала проблема і з дахом, і з фундаментом, і з гідроізоляцією. Нині ми підійшли до наступного етапу. Зовнішній вигляд цієї будівлі, її фасад це не менш важливо. Адже йдеться про одну іх знакових для Вишгорода споруд, про одну з візитівок міста. Будинок Клюкви є одним з найстаріших будинків Вишгорода, так само як і земська школа. Тому дже приємно, що вже маємо проект візуалізації фасаду і облаштування території. Парелельно працюємо над оновленням експозиції", зауважила Влада Литовченко.