Стало відомо, як реформують ДАБІ
Мінрегіон хоче повернути один орган замість трьох і планує у лютому надати первісний варіант законопроєкту до профільного парламентського комітету.
Реформу ДАБІ Мінірегіон планує завершити у цьому році, закріпивши всі зміни на рівні закону. Про це інформує ресурс sud.ua. Проблеми виникли через те, що, як зауважив перший заступник міністра Василь Лозинський, минулорічні спроби реформи увійшли в протиріччя із чинним законодавством.
Замість однієї структури - три
13 березня 2020 року уряд ухвалив дві постанови. Однією з них, за №218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ)», замість держархбудінспекції передбачалось створення нового центрального органу виконавчої влади - Державної сервісної служби містобудування України (Держсервісбуд). Іншою постановою, за №219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду», планувалося створення Державної інспекції містобудування України (ДІМ) та Державного агентства з технічного регулювання в містобудуванні України як центральних органів виконавчої влади.
Однак діяльність трьох нових структур не узгоджувалася з базовим законом «Про регулювання містобудівної діяльності» 2011 року, у якому йдеться про те, що архбудконтроль має здійснювати один орган. Про це Лозинський розповів під час круглого столу «Удосконалення діяльності органів держархбудконтролю». І звернув увагу, що навіть в уряді дискутували щодо доцільності створення нових структур.
Контроль за будівництвом практично зупинився
Як наслідок цього всього – нові структури так і не запрацювали, а ось контроль за будівництвом практично зупинився. Таким чином торік було майже неможливо отримати дозвіл на початок будівництва або введення об’єкта в експлуатацію.
Тож уряд запланував перезапустити реформу держархбудінспекції. У грудні минулого року, завдяки відновленню дії постанови № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», вдалося відновити контроль органами місцевого самоврядування за будівельними об’єктами класу наслідків «СС1» та «СС2» в межах 101 населеного пункту України.
А завдяки ухваленій новій редакції постанови «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду», усі функції архбудконтролю та нагляд у сфері містобудування будуть зосереджені у єдиному органі - Державній інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ).
Також заплановано прийняти ще одну постанову, яка передбачатиме внесення змін до регуляторних актів у сфері будівництва щодо ліцензування, дозвільних документів, прийняття об’єктів у дію, визначення порядку ведення контролю та нагляду.
Однак ці зміни теж будуть тимчасовими. Реформу ДАБІ нарешті вирішили прописати у новому законі, після ухвалення якого розроблять нові нормативні акти. За словами Лозинського, міністерство запланувало у лютому надати первісний варіант законопроєкту до профільного парламентського комітету.
Новий закон передбачає чотири блоки
Перший: дозвільно-реєстраційні функції. Вони здійснюватимуться через Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ), розроблену Мінцифрою спільно з Мінрегіоном, яка в експериментальному режимі вже працює.
«Сподіваємось, що наша електронна система буде досконалою і працюватиме автоматично. Органи місцевого самоврядування реєструватимуть об’єкти СС1, яких левова частка на ринку, а також є бачення допустити до функцій реєстрації нотаріусів», - зауважив Лозинський.
Другий: архітектурно-будівельний контроль. Ним займатимуться три суб’єкти. За ДІАМ запропоновано залишити великі об’єкти підвищеної небезпеки: мости, тунелі, стадіони (СС3).
Новація – юридичні особи. Зокрема, за прикладом приватних виконавців планується створити інститут юридичних осіб, які здійснюватимуть контроль від етапу початку до завершення будівництва за об’єктами СС2, СС3 (окрім повноважень ДІАМ), а також СС1 – невеличкі торгові центри та інші об’єкти громадського призначення. За самочинним будівництвом здійснюватимуть контроль органи місцевого самоврядування.
Третій: архітектурно-будівельний нагляд над тими, хто здійснюватиме архбудконтроль. Тобто головна роль залишається за Мінрегіоном. Він і надаватиме юрособам право здійснення контролю, і буде наглядати за ними. Окрім того, Мінрегіон здійснюватиме нагляд за ДІАМ і підконтрольними органам місцевого самоврядування об’єктами.
Четвертий: введення об’єктів в експлуатацію. Щодо об’єктів СС1, СС2, СС3 (окрім повноважень ДІАМ) – ці функції матимуть юрособи, які контролюватимуть роботи від самого початку будівництва. Також ДІАМ ухвалюватиме такі рішення в межах своїх повноважень.
«Отже, щодо закону – протягом лютого остаточно формуємо документ. Далі – обговорення у комітеті, і щоб до кінця весни ми мали якійсь результат, хоча б прийняття у першому читанні», -
Василь Лозинський
Ми вже розповідали про те, що залізничну платформу в Бучі реконструювали за 4 млн грн.
А також інформували, що жителів ЖК New York Towers в Ірпені хочуть позбавити електропостачання.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.