Стало відомо ім’я переможця архітектурного конкурсу на кращий проект меморіального центру Голокосту в Києві
6 вересня 2019 року журі міжнародного архітектурного конкурсу обрало кращий проєкт майбутнього Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC). Його автором є команда архітектурного бюро Querkraft Architekten (Австрія) з ландшафтним архітектором Kieran Fraser Landscape Design (Австрія). Більшість членів журі підтримала переможця.
За їхнім проєктом у Києві розроблятимуть перший у Східній Європі меморіальний центр трагедії Голокосту, розташований саме на тому місці, де відбулися трагічні події в 1941-1943 роках.
Концепція проєкту-переможця побудована довкола сприйняття відвідувачів центру. Архітектурне рішення допомагає на фізичному рівні відчути небезпеку й безпросвітність, які оточили жертв Голокосту під час тих трагічних подій. До основної експозиції, розташованої на 20 метрів нижче рівня землі, веде довгий, схожий на щілину, вхід. Його стіни врешті змикаються над відвідувачем. Це аналогія, з одного боку, шляху жертв Бабиного Яру до місця загибелі, а з іншого — спершу непомітного, але невпинного сліпого занурення суспільства у темряву насилля. Після того як відвідувач проходить основною експозицією, він повільно повертається у сповнений світлом простір
Частина науковців і громадськості заявляє про небезпеку появи у Бабиному Яру "російського меморіалу Голокосту". Ініціатори ж його створення, серед яких є олігархи, говорять про свою аполітичність у вшануванні жертв розстрілів. Разом з тим державний проєкт створення меморіалу в Бабиному Яру рухається надто повільно. Вочевидь Україна як держава лише зараз дозріла до того, щоб відверто осмислити всі трагічні події, які сталися у Бабиному Яру, усвідомити і представити своє ставлення до цього. Цензор.НЕТ з’ясовував головні суперечності.
Дотепер українську громадську і наукову спільноту «лихоманить», коли мова заходить про створення меморіалу жертвам Голокосту у Бабиному Яру. Про намір створити такий меморіал 2 роки тому повідомив колишній президент України Петро Порошенко, але дотепер залишається відкритим питання, коли та ким буде створений меморіал. Адже свої пропозиції і проекти мають і український уряд, і Громадський комітет «Бабин Яр». Чимало застережень в науковців та в Асоціації єврейських організацій і громад (ВААД) України викликає проект від міжнародного фонду «Меморіал Голокосту «Бабин Яр», оскільки серед його ініціаторів – російські олігархи українсько-єврейського походження, які досі працюють у путінській Росії.
Точна кількість розстріляних у Бабиному Яру невідома. На Нюрнберзькому процесі йшлося про 100 тисяч осіб.
Інший момент, пов'язаний з планами «Меморіального центру Голокосту», торкається земельної ділянки, де мають розгорнути будівництво. Там «було старе єврейське кладовище. Існує документ, підписаний рабином Шлезінгером із Лондона, який очолює основну організацію з нагляду за всіма єврейськими кладовищами Європи. Документ містить заборону на будь-яке будівництво на цьому місці. Цей факт цілком ігнорують ініціатори проекту, про що знає і мер Києва Віталій Кличко», – наголошує Йосип Зісельс.