Новини
Україна

Соняхи від волонтерів на Алеї пам'яті на Михайлівській (ВІДЕО)

На мурі Михайлівського Золотоверхого монастиря заповнюють нову секцію світлинами загиблих під час повномасштабного вторгення.

29 серпня, у День пам’яті полеглих у російсько-українській війні ми прийдемо й вклонимося новим героям, принесемо квіти, свічки й в такий спосіб вшануємо їхню пам’ять. Адже пам’ятаємо кожного, хто поліг за незалежність України.

"Ми хочемо показати, що всі наші герої будуть не забуті, адже проєкт "Стіна пам’яті" не тимчасовий", —

співробітник Національного військово-історичного музею ЗСУ, один з засновників волонтерської ініціативи Павло Нетьосов

Через те, що кількість полеглих кратно збільшилася, а персональні дані по загальних втратах Збройних Сил України поки оприлюднюють з обережністю, волонтери ухвалили рішення зробити наступну секцію на честь загиблих з надписом й датою "24.02.2022".

Щоб ті, хто втратив своїх побратимів та рідних після загострення війни, могли під цю секцію покласти квіти.

"Ми зв’язалися з координаторами проєкту "Книга пам’яті полеглих за Україну" — Германом Шаповаленком та Святославом Смиком, які нині збирають інформацію про загиблих з відкритих джерел й запросили допомогу.

Поки що розмістимо до 100 фотографій й створимо колаж, на якому за допомогою фото героїв зобразимо наче це насіння соняха розносить вітер. Зокрема там буде фото Романа Ратушного, Андрія Бахтова… Але, звісно, це тимчасове рішення. Щоб люди бачили, що Стіна продовжується, адже триває війна, проте ніхто не буде забутий.

Після цієї секції, я впевнений, люди будуть на не зайняте місце монастирського муру клеїти портрети тих, хто загинув у боротьбі з ворогом. Так колись вже було. Саме тому ми називаємо цю Стіну народною й говоримо: "тут герої не вмирають". Про пам’ять дбають самі люди", —

Павло Нетьосов

Він вже зв’язався з Андрієм Папакіним, завдяки якому надрукована вся "Стіна Пам’яті". Його співробітники виконають й цю роботу — як завжди якісно.

Пан Павло розповів, що минулого року узгодили з Предстоятелем ПЦУ Владикою Епіфанієм створення муралу на мурах монастиря. Задумували зобразити червоно-чорний захід сонця, поле соняшників, через яке йдуть українські воїни до синьо-жовтого світанку…

"Хотіли так зробити, щоб стіна більше не заповнювалася. Всі розуміють, що будуть втрати, війна триває, але міркували завершити меморіал символом світлої надії. Не склалося. Зараз також розуміємо, що через кількість нових втрат, вся Стіна має бути перероблена через те, що не зможемо вмістити портрети всіх наших героїв навіть на ще не заповнені п’ять секцій мурів".

З кінця лютого разом з Нетьосовим столицю захищали його побратими, троє з яких загинули у боях на сході України — за місто Сіверодонецьк, багато було поранено. Загинули Олександр Синельников (Док), Ігор Сніткін (Єгор), Сергій Малець (Бро)… Адже після завершення оборони Києва воїни розійшлися по різних підрозділах ЗСУ, які перекинули на схід. Пан Павло говорить, що їх фото також розмістять на стіні пам’яті.

Ми запитали у Павла Нетьосова, що він відчуває, розміщуючи на "Стіні пам’яті" фото своїх друзів.

"За вісім років роботи на війні й спільної волонтерської роботи ми вросли один в одного, до крові. Мозок фіксує, але не сприймає всього цього. В голові крутиться одне: це не правда, так не може бути. От з Андрієм Григоровичем Бахтовим в нас ще такі спільні плани були на майбутнє!".

Він розповів, що Бахтов — колишній заступник командира батальйону "Миротворець" Андрія Тетерука, а згодом й командир цього підрозділу, загинув 9 серпня 2022 року у званні молодшого лейтенанта під Зайцевим, практично на колишніх позиціях полку 2016 року. У лавах МВС він мав звання підполковника.

"Ми з Андрієм Григоровичем розмовляли за кілька днів до його загибелі. Я розпитував, як в нього вийшло підірвати автомобіль в мотлох, й залишитися живим. На його рахунок у мене була впевненість, що з ним все буде добре. І коли дізнався про втрату, не міг усвідомити цю реальність, хоча мені розповіли, за яких обставин це сталося.

У голові досі крутиться: це не правда, як це може бути, що буде далі, в нього ж жінка Оксана тяжко хворіє, й є три ще не дорослі сини… Стан такий дивний, наче все розумієш, але на щось сподіваєшся.

Павло Нетьосов розповів, що Андрій Григорович всі роки піклувався про сім’ї загиблих побратимів, збирав їм допомогу, організовував поминання на кладовищах, брав участь в створенні "Стіни пам’яті".

Нині побратими Бахтова по "Миротворцю" доклали великих зусиль, аби ніхто не міг оприлюднити інформації у соцмережах про його загибель, не турбував дзвінками рідних та близьких. По переду — експертиза ДНК — обов’язкова процедура для загиблих військовослужбовців. На жаль, сьогодні в системі Міноборони в цьому плані нічого не змінилося з 2014 року, все так само довго й виснажливо для рідних та близьких загиблих героїв.

"Фото Андрія Григоровича Бахтова буде на Стіні пам’яті. Прийдуть побратими. Не знаю, як вони реагуватимуть. Для мене він наче десь дуже далеко, де немає зв’язку…живий".

Нагадаємо, активісти селища Клавдієво-Тарасове Бучанського району організувала осередки з плетіння маскувальних сіток, які направляються до українських військових підрозділів. Також волонтери передають на фронт окопні свічки та гуманітарну допомогу.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.