Новини
Україна
Дати
Україна-суспільство

Сьогодні 100 років від дня народження видатного українського вченого-історика та етнографа

Він відомий тим, що розшифрував писемність цивілізації мая в Мексиці та впровадженням математичних методів дослідження нерозшифрованих писемностей.

Сьогодні 100 років від дня народження видатного українського вченого-історика та етнографа - зображення

Сьогодні, 19 листопада, 100 років від дня народження видатного українського вченого-історика та етнографа, спеціаліста з епіграфіки, засновника радянської школи маяністики Юрія Кнорозова.

Він відомий своїм розшифруванням писемності мая, впровадженням математичних методів дослідження нерозшифрованих писемностей. До групи дослідників під керівництвом Кнорозова в різний час входили такі відомі історики, етнографи та лінгвісти, як Олександр Кондратов, Маргарита Альбеділь, Микола Бутін та інші. У середині 1950-х років ними було розпочато дослідження писемності острова Пасхи (Ронго-ронго). У 1960 роки група Кнорозова запропонувала дешифрування писемності долини Інду, яка, однак, поки не є загальновизнаною.

Крім того Кнорозов склав каталог ієрогліфів мая (опублікований 1999 року в Мексиці в трьох томах) і до 1952 року зміг встановити фонетичне читання деяких з них.

Одним з напрямків діяльності Кнорозова була розробка теорій сигналізації, комунікації та колективу. Ці дослідження велися в рамках програми "Мозок" спеціальної комісії Президії АН СРСР. Базові положення теорії дешифрування були викладені Ю. В. Кнорозовим у статті "Невідомі тексти", опублікованій як передмова до збірки матеріалів з дешифрування древніх систем писемності. Системний підхід до виникнення комунікації в колективі був сформульований у статті "До питання про класифікацію сигналізації".

Нагадаємо, Україна цьогоріч вперше відзначала День Державності.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.