Без рубрики
Новини
Культура

Смак радянського: нова книжка про радянську гастрономію


Побачила світ нова книжка дослідниці культури, історикині Олени Стяжкіної,  присвячена радянському гастрономічному міфу "Смак радянського".

книга Олени Стяжкіної,  присвячена радянському гастрономічному міфу.
Кадр з радянського фільму "Афоня" 1975 р., режисера Георгія Данелії

Книга, повна назва якої "Смак радянського: їжа та їдці в мистецтві життя й мистецтві кіно", присвячена не лише харчуванню у кінематографі, а й тіньовому харчовому ринку, який був в СРСР і "годував" номенклатуру, їжа якої різко відрізнялася від меню пересічної радянської людини.

"Однак саме через їжу - її споживання - формується специфічний радянський жіночий погляд любові. Він - їсть, Вона - дивиться..."

Це розповідь про радянських людей – жінок, чоловіків, дітей – які їли вдома, на роботі, в дорозі, в дитячому садку та школі, в системі радянського громхарчу, в турпоїздках. Про тих, хто здобував їжу в чергах, на колгоспних ринках, на власних городах, через хабарі та бартерні обміни, крадіжки на робочих місцях. Про тих, хто створював її надлишки в системі тіньової економіки й про тих, хто обирав відмову від їжі як спосіб демонстрації статусу «іншого» або зберігав «смачну традицію», плекаючи «банальний націоналізм».

Їжа розглядається не тільки як ознака пізньорадянської споживацької революції, а й як один з потужних механізмів соціальної інженерії та (само)примусу. Реальний світ радянських їдців аналізується разом із світом художнім, в якому кіномитці та глядачі створювали, транслювали та споживали образи їжі, не усвідомлюючи, що в такий спосіб говорять про репресивний устрій суспільства, в якому смак був так само проблематичним та майже недосяжним, як і пов’язана зі смаком та вибором свобода.

Сама авторка, Олена Стяжкіна, каже про свій твір: "В цій роботі я хочу знайти місце їжі у радянських практиках та дискурсах й зрозуміти, яким був смак радянського не тільки у фізіологічному, а й соціальному, економічному, політичному й символічному сенсах. "

Раніше «Погляд» повідомляв про вихід нової книги для юнацтва.

Читайте також про те, що 125 річчя іншої відомої історикині.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.