«Скривавлена нива»: пам’яті жертв «куркульської операції»
Виставка у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» присвячена репресованим більшовицьким режимом селянам.
Дата відкриття виставки «Скривавлена нива»: 5 серпня 2019 року є символічною на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» відбулось урочисте відкриття виставки «Скривавлена нива», присвяченої репресованим селянам, які були знищені у 1937-1941 роках у в’язницях НКВС Києва та поховані на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі.
Як розповів генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський, саме 5 серпня 1937 року почалось виконання сумнозвісного Оперативного наказу народного комісара внутрішніх справ СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів». Цят «куркульська операція» вважається однією з наймасовіших за кількістю жертв за час сталінських політичних репресій. Радянська влада завдала нищівного удару українському селянству, тим людям, які були господарями на власній землі, спочатку забравши у них цю землю та реманент під час колективізації, а потім і фізично знищивши найкращих, найпрацелюбніших під час Голодомору й Великого терору. А тим часом радянська влада офіційно декларувала основні демократичні права колгоспників, а в профільній і урядовій пресі розповідалось про покращення життя на селі, перевиконання колгоспами планових показників, збільшення врожаїв, придбання нової техніки та будівництво нових виробничих приміщень.
Богдан Біляшівський також оприлюднив опрацьовані на сьогодні відомості щодо кількості розстріляних і похованих у Биківнянському лісі селян із сіл, представлених на фотографіях виставки.
На відкритті виставки своми думками й емоціями поділились також директор Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного Владислав Берковський, голова Національної комісії з реабілітації, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Роман Подкур, полковник юстиції у відставці, дослідник репресій Андрій Амонс, заступник генерального директора з наукової роботи Заповідника Тетяна Шептицька, родичі репресованих селян, чиї історії представлені на виставці – Олександр Євтух (родич Петра Євтуха), Віталій Литвиненко (правнук Семена Литвиненка), Павло Гольоса (онук Йосипа Гольоси).
За повідомленням Держаної архівної служби, оригінали окремих документів, представлених в експозиції, а також тисячі архівно-слідчих справ громадян, які були репресовані у Києві та Київській області, зберігаються у фонді № 263 “Колекція позасудових справ реабілітованих” Центрального державного архіву громадських об’єднань України.