Новини
Україна
Здоров'я

Штрафи за порушення маскового режиму. Хто скільки заплатить?


Через зростання епідемічної ситуації в Україні влада вирішила ввести штрафи за порушення маскового режиму не тільки для бізнесу, але й для громадян.

Фото: pixabay

Кількість хворих на коронавірус тривожно зростає. На добу в Україні фіксують вже близько 10 тисяч нових випадків. Щоб стримати поширення хвороби, влада посилює відповідальність за відсутність масок у громадських місцях. Деталі розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Відповідальність для бізнесу

Верховна Рада 3 листопада ухвалила в першому читанні законопроєкт про посилення відповідальності бізнесу за порушення маскового режиму. Згідно із законом, оштрафувати можуть за пропуск людини в громадське місце або транспорт без маски, а також за невжиття власниками бізнесу заходів, які б запобігли порушенню карантину. Притягнути до відповідальності можуть підприємців, установи, організації та громадян. Розмір штрафу складатиме від 3400 до 5100 грн. Контроль за дотриманням правил забезпечуватимуть органи Національної поліції, Держпродспоживслужби та місцевого самоврядування.

За словами голови Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайла Радуцького, чинна система штрафів, які накладаються через суд, не дуже ефективна. Новий закон зробить систему відповідальності за порушення маскового режиму більш дієвою.

«Сьогодні інспектори Держпраці та поліцейські за порушення маскового режиму складають адмінпротоколи на посадових осіб у розмірі від 34 тис. до 170 тис. грн. Проте, за останніми даними МВС, 90% протоколів досі не розглянуті судом. Ми запропонували змінити систему штрафів. Якщо власник, наприклад, ТРЦ не проконтролював, щоб відвідувачі були в масках, то на нього можуть скласти протокол на суму в 3400-5100 грн. Поліцейські та інспектори Держпраці отримають право оформлювати постанову про адміністративне правопорушення одразу на місці», – пояснює депутат.

Штрафи для громадян

За відсутність маски у громадському місці планують штрафувати і відвідувачів. Відповідний закон за основу і в цілому проголосувала Верховна Рада 6 листопада. «Погляд» повідомляв, що за впровадження штрафів за неносіння масок тоді проголосували 262 депутати.

Відтепер за перебування у громадських спорудах і транспорті  українцям без маски доведеться заплатити від 170 до 255 грн. Штрафи зможуть виписувати працівники Нацполіції, епідемічного контролю та органів місцевого самоврядування. Протокол складатимуть одразу на місці без звернення до суду.

Після ухвалення закону перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук наголосив, що штрафи за відсутність масок так само стосуються і депутатів.

«Я радий, що ми проголосували цей законопроєкт. Відтепер народні депутати, які будуть знаходитись у залі Верховної Ради без масок, демонструють або впертість, або зверхність до прийнятого закону, або відсутність інстинкту самозбереження. Тому я прошу застосовувати до них заходи адміністративного впливу», – наголосив Стефанчук.

Важливо пам’ятати, що захисна маска має щільно закривати ніс і рот, а не висіти на підборідді. Оштрафувати можуть не тільки за відсутність маски, а й за її неправильне носіння.

«Погляд» вже інформував, що у МОЗ пояснили правила карантину «вихідного дня».

Раніше «Погляд» повідомляв про нове епідемічне зонування: Україна стала «червоною» і «помаранчевою».