Новини
Україна
Головні новини
Екологія
Земля

Що і де варто саджати під час акції мільйон дерев: Поради від еколога Олексія Василюка


Новина про те, що в березні в Україні планують встановити новий рекорд, висадивши мільйон дерев за добу, облетіла чи не всю країну. Чимало областей, міст та селищ вже приєдналися чи висловили свою готовність долучитися до акції. Серед них першими на Київщині стали Ірпінь, Буча та Гостомель. Проте будь-яку хорошу та потрібну ініціативу необхідно впроваджувати розумно. Як це зробити, дізнавалися в ІА «Погляд».

Без сумніву, щирий намір зробити добру справу може мати вкрай негативні наслідки для довкілля, що зроблять акцію більш шкідливою ніж корисною, вважає український еколог, голова ГО «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк.

Мова про посадку дерев за межами населених пунктів. Насадження там, де розміщені залишки інших природних екосистем, таких як степи та луки – це злочин проти природи. В Україні не має територій, які були б нічим не зайняті. Дуже високий ризик в тому, що більшість територій, які люди чомусь вважають, що то є порожнеча – це насправді залишки реальної дикої природи. Для прикладу, степів і луків в Україні по найбільш оптимістичним оцінкам залишилося 3% від того, що було колись. Натомість кожен третій вид занесений до Червоної книги росте саме у степах або луках. Тому наша тривога, в першу чергу, викликана саме тим, що зона ризику №1 залишки наших трав’яних екосистем (степів та луків), – каже Олексій Василюк.

Дізнавшись про ризики, які можуть бути при такій масштабній акції ІА «Погляд» вирішили поцікавитися в проєкті «Озеленення України», де саме буде проходити акція.

Ця акція буде проходити як по містах, так і по селах і будь де, де дозволено, – розповіла спеціаліст зі співпраці зі ЗМІ проєкту «Озеленення України» Юлія Бичай.

Уникнути бездумного засадження дуже просто – не саджати дерева за рахунок інших екосистем. Найкращим місцем для озеленення стануть: порушені ерозією землі, засмічені території, або території безпосередньо поблизу чи у населених пунктах на землях, які деградовані від постійного руху транспорту чи, якщо мова про села, від колишнього сильного випасу. Саме ці території доцільно було б зробити більш природними, але й це не єдине питання, яке варто врахувати при висадці дерев.

Питання в тому, що саджати? Якщо ми саджаємо дерева, які є представниками нашої флори ми територію певним чином повертаємо до природного вигляду, – наголошує Олексій Василюк. – Натомість, якщо ми висаджуємо чужорідні види дерев, такі як горіх, акація, маслина і багато інших, ми знищуємо природу, зменшуючи життєвий простір для наших, аборигенних видів, які щонайменше 9000 років формували зв’язки із комахами, ґрунтовими організмами та побудували стійкі рослинні угруповання. Інакше кажучи, під чужорідними видами не можуть зростати наші місцеві види, на них не оселяються місцеві види тварин тощо. Тож, аби не нашкодити нашим видам, варто просто перед висадкою звернутися до ботаніків і запитати чи є цей вид нашим – і тоді всі ці акції стануть корисними.

Тож поцікавилися в організаторів проєкту, які дерева планують для висадки.

Які точно будуть дерева я не можу дати відповіді, але це однозначно будуть ті дерева, які можна буде висаджувати саме в той період, тобто 20 березня. У нас є відповідна комісія, до якої входять люди, які знаються на цьому і є експертами в даній галузі, – каже Юлія Бичай з проєкту «Озеленення України».

Картина знайома багатьом – щороку чи не в кожному населеному пункті України масштабно та з пафосом відбувається День озеленення. Чиновники, депутати, громадські діячі під спалахи фотокамер висаджують цілі алеї дерев. Ось тільки до наступного року доживають не всі, більшість саджанців висихають, але це стає чудовим приводом знову провести День озеленення – і так по колу. Тож аби акція, дійсно, мала результат – необхідно також попіклуватися про те, хто візьме на баланс ці дерева.

У нас не має нічийної землі, тому, звичайно, якщо ти хочеш, аби висаджені тобою дерева мали якусь гарантію збереження, то той, на чиїй землі буде висаджено ці дерева має взяти на себе відповідальність за його збереження. Якщо ж цього не буде – то в чому сенс акції? Витрати гроші?Як робить «зеленбуд» під час місячнику благоустрою? Якби всі ті сотні тисячі дерев, що щороку висаджуються, садили з розумом їх було б уже мільйони.

В «Озеленення України» запевнили, що за деревами точно будуть доглядати протягом року, адже саме після цього (тобто через рік після висадки) буде оголошено рекорд України.

Як висновок, можна зауважити лише одне. При відсутності єдиної системи благоустрою всіх територій, відсутності на місцях відповідних інститутів і фахівців питання довкілля було і залишається чи не найпершим за значимістю для всіх нас. Поки не буде відтворена загальна система моніторингу, аналізу, розробки нормативів по зеленим насадженням по всій Україні – ситуація навряд чи виправиться. Масштабні акції – це, без сумніву, добре, але кожен учасник акції має свідомо та відповідально підійти до такого важливого питання, як висадка дерев, аби, дійсно, покращити, а не нашкодити.