Новини
Україна
Здоров'я
Україна-суспільство

Щеплення від пневмококової інфекції стане обов'язковим


Оперативний штаб МОЗ підтримав рішення про запровадження до Національного календаря профілактичних щеплень у 2022 році кон’югованої пневмококової вакцини як обов'язкової.

фото – pxhere.com

Національна технічна група експертів з питань імунізації у червні цього року рекомендувала Мінохорониздоров’я України запровадити до Національного календаря профілактичних щеплень у 2022 році вакцину від пневмококової інфекції, як обов'язкову. Рекомендації надано відповідно до міжнародних і національних пропозицій.

Оперативний штаб МОЗ підтримав таке рішення. А також рекомендував міністерству погодити і подати запит від України до Глобального альянсу із вакцинації та імунізації для отримання за спеціальною ціною кон’югованої пневмококової вакцини. Про це повідомив Центр громадського здоров’я України, і поінформував, що він готує сценарій багаторічного планування закупівлі вакцин на 2021—2023 роки, у якому планується внести відповідні зміни до  Календаря профілактичних щеплень.

ДОВІДКА. Пневмококова інфекція провокує розвиток бактеріальних пневмоній, а це є критичним фактором під час пандемії COVID-19. У світі щороку реєструють 1,6 млн летальних випадків внаслідок пневмококових захворювань. Згідно з даними ВООЗ у 2015 році у світі 294 тисячі летальних випадків у дітей віком до 5 років  спричинила пневмококова інфекція. Станом на 1 травня цього року в Україні від цієї інфекції вакцинувалися 1 135 осіб, і  552 особи ревакцинувалося.

Ризик виникнення пневмококової інфекції є найвищим у перші роки життя дитини. Згодом набувається природний імунітет і ризик знижується. А знову підвищується в літньому віці внаслідок «імунного старіння» і вищої сприйнятливості до пневмококів через супутні патологічні стани Тому рекомендовано вакцинуватися людям віком від 65 років або з хронічними захворюваннями.  від пневмококової інфекції. Також високий ризик підхопити пневмококову інфекцію мають люди з ВІЛ-інфекцією або серповидно-клітинною анемією, тому для них своєчасна вакцинація є особливо важливою.

ДОВІДКА. До того часу, як почали застосовувати пневмококові вакцини, захворюваність від цієї інфекції становила 44,4 випадків на 100 тисяч дітей віком до 5 років в країнах Європи і 167 випадків на 100 тисяч дітей віком до 5 років у США. В Україні торік  зареєстровано 50 випадків пневмококового менінгіту, з них 22 — у дітей. Це більше, ніж, приміром, у  у 2018 році –тоді було зареєстровано 43 випадки пневмококового менінгіту, із них 10 — у дітей.

Фахівці Центру громадського здоров’я інформують, що пневмококова інфекція передається від людини до людини повітряно-краплинним шляхом. Пневмокок є збудником інвазійних і неінвазійних захворювань: бактеріємії, сепсису, менінгіту, пневмонії, бронхіту, гострого середнього отиту.
«Захиститися від захворювання можна завдяки вакцинації. Наразі в Україні щеплення проти пневмококових захворювань відноситься до рекомендованих. Це означає, що вакцину можна придбати за власний кошт. Вакцинацію проти пневмококової інфекції можна проводити одночасно з іншими вакцинами, передбаченими Календарем щеплень. Вакцинуватися можна у будь-якому віці в приватних або державних медичних закладах», йдеться у повідомленні Центру громадського здоров’я.

Як повідомляв "Погляд", до Календаря щеплень пропонують додати кон’юговану пневмококову вакцину.

Раніше “Погляд” повідомляв, що Україна у питанні імунізації пасе задніх, адже, за даними ЮНІСЕФ, українські діти найменше вакциновані від смертельних хвороб.

Через карантин в 1-му кварталі цього року в Україні сталось значне зниження рівня імунізації дітей. Так, станом на кінець травня для більшості вакцин показник щеплення впав на 5%, а охоплення щепленнями від кору, краснухи та паротиту знизилось на 20%.